Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... dizolvare si lichidare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

dizolvare si lichidare

Buna ziua, stimati colegi consultanti:...cum sa fie o decizie a asociatului unic care doreste sa dizolve si sa lichideze un SRL fara activitate, fara activ si pasiv? Asociatul unic doreste sa inchida firma ca pleaca in strainatate deci, cum sa sune horatarea?
...subsemnatul....., asociat unic al sc.. srl, cu sediul, nr orctb, cui, ..am decis dizolvarea si lichidarea acesteia deoarece (ce motiv sa trec aici? din legea soc comerciale?) Si cum sa sune paragraful referitor la activ si pasiv?
pe urma e bine sa zic:..declar pe prorie raspundere, ca nu am nici un felde datorii la bugetulde stat, la bugetele de asigurari sociale sau ale organelor administratiei loce si nici la alti creditori de stat sau privati...? ce ziceti?
Si cu privire la activ, cum trebuie sa sune pasajul?
Va multumesc anticipat
" Din cauza lipsei de activitate (care poate sa fie si in perspectiva...) asociatul hotaraste ca societatea sa intre in dizolvare si lichidare simultana, fara numire de lichidator (conform art. 227 (1) lit d) si art. 235 din L31/1990 rep. cu modif si compl. ulterioare.
Avand in vedere ca societatea nu are active si nici datorii fata de terti, nu se pune problema impartirii bunurilor sau stingerii pasivelor (conform art. 235 din L 31). Asociatul considera socotelile bune si aprobate.
X este imputernicit sa se ocupe de toate actele necesare dizolvarii si lichidarii simultane"

In faza a II-a la RC va trebui depus bilantul pe 0.
Va multumesc din suflet stimata si frumoasa colega.. va raman indatorat..
Cu respect, Petre
Cu mare placere!