avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cultură generală De ce pestii nu au drepturi?
Discuție deschisă în Cultură generală

De ce pestii nu au drepturi?


Cititnd un articol, recent, mi-am reamintit unele aspecte legate de zilele din copilarie in care tatal meu ma lua cu el la pescuit. De regula, cand mergea singur, se mai intorcea acasa cu ceva captura.Cand insa isi lua si copiii cu el...nu prea erau sanse.Adica, pestisorii pe care el ii captura, se reintorceau repejor in apa , prin grija mea si a fratelui meu. Ma intreb acum , dupa amar de ani, daca el chiar nu observa actiunea noastra, ori doar ne permitea sa o facem. Fiindca recipientul pe care-l avea alaturi, pe malul apei, oricat s-ar fi chinuit el sa stranga ceva pestisori, era gol-golut.
Nu aveau mereu noroc bietii de ei, pestisorii, fiindca imi amintesc cum ani in sir in casa noastra simteam mirosul pestelui, mai mult, niste jucarii mai atipice, acele balonase din interiorul pestelui, erau mai mereu prin curte.
Cu toate acestea, nu am mai putut niciodata sa indur privelistea sacrificarii unor pesti, cand inca miscau, fiind suficient sa vad operatiunea asta o singura data.
Se afirma ca pestii nu simt durerea, intrucat au singe rece. Cu toate astea, se zbat, sufocandu-se iar branhiile lor misca , chiar decapitati fiind.
Ma intreb de ce pestii nu sunt si ei protejati de durere, la momentul capturarii sau sacrificarii, asa cum prevad normativele in cazul altor animale.
In urma unor cercetari, s-a dscoperit ca pestii simt , atat durerea, cat si frica.

[ link extern ]



[ link extern ]
Cred ca mesajul nu are nevoie de cuvinte. Sunt prea "miloasa":sorry:

[ link extern ] /

:( fara cuvinte....
E prima oara cand urmaresc clipul pana la capat. Pana acum nu am avut puterea asta....:sorry:
Am vizionat imaginile…
De ce nu e interzis “obiceiul”?! Poate pentru ca s-ar ingradi libertatea de exprimare a masculinitatii danezilor? :slap:


De ce nu au pestii drepturi? Poate pentru ca oamenii ar ramane fara anumite preocupari…
Bine, macar, ca este si o perioada in care pescuitul e prohibit – aceea in care se inmultesc (chiar daca nici pe aceasta nu o respecta prea multi)…
Sunt unele specii protejate… dar tot degeaba…
Cat despre durere… Cum ar putea fi ucisi fara sa-i doara, daca tot vrem sa-i mancam?
Imi amintesc ca intr-o zi mama a cumparat un peste proaspat si, dupa ce i l-a ambalat vanzatorul pestele a miscat… Mama n-a mai vrut sa-l cumpere… Vanzatorul: “Stai, dna, ca-l omor…” si i-a bagat degetele in branhii… Mama n-a vrut sa-l cumpere nici asa, dar vanzatorul nu i-a dat banii inapoi si i-a dat alt peste… Mama l-a luat si l-a dat unei cunostinte… De atunci ii e tare greu sa mai cumpere peste proaspat, dar o face…
Altfel spus: cand nu vezi cum e ucis un animal il poti manca, dar sunt si dintre cei care nu pot manca din carnea unui animal (generic discutand) pe care il vede murind…
Buna seara tuturor!
Marturisesc ca am primit filmuletul pe e-mail, dar nu l-am putut viziona.
Am de facut doua precizari: 1- delfinii nu sunt pesti, ci mamifere acvatice, singurele mamifere care fac dragoste fara intentia de reproducere, ceea ce inseamna ca mai avem inca multe de aflat despre ceea ce sunt ei, ca specie. Totodata sunt animalele care alunga rechinii din jurul oamenilor atunci cand acestia se afla in pericol. Se pare ca au constiinta. (detalii pe descopera.ro)
2- fiind mamifere, au sange cald, deci simt durerea.
De ce fac acei tineri crimele acelea oribile? Pentru ca pot si pentru ca aceasta este una din manifestarile pretinsei lor masculinitati, simbol al refularilor din viata personala.

Ati mai vazut alta fiinta care sa ucida din placere? Ati mai vazut alta vietuitoare care sa isi foloseasca inteligenta cu scopul de a distruge? Ati mai vazut alta specie care sa se "indestuleze" provocand suferinta? Cunoasteti forme ale sadismului in tot regnul animal, afara de om?... Ne mai intrebam de ce exista filme hard? Un posibil raspuns ar fi "pentru ca exista cerere".

Alte discuții în legătură

fise evaluare protectia si bunastarea animalelor in timpul uciderii Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici Nu e titlul unui horror despre o secta satanista care executa animale ci un act normativ, de nivel mai marunt, emis de ANSA. Il puteti gasi pe site-ul ANSV ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene nerambursabile acvacultura udangiu udangiu O S.R.L. are in concesiune o balta, avand suprafata de 15 ha. Impreuna cu alte 2 S.R.L.-uri, au incheiat un [b]Contract de asociatiune in participatiune[/b] ... (vezi toată discuția)
Drepturile animalelor ? Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici Se vorbeste tot mai des despre drepturile animalelor. Exista chiar si o "Declaratie universala a drepturilor animalelor" ... (vezi toată discuția)