Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... societate consiliere juridica
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

societate consiliere juridica

sunt licentiat in drept si vreau sa stiu cum pot profesa ca si consilier juridic fara sa fiu angajat la o societate. Ar trebui sa imi deschid o societate? Care sunt pasii de urmat? Multumesc!
Nu se admite inregistrarea unei societati de consultanta juridica. Sunt insa cateva posibilitati.....
Dar NU puteti fi consilier juridic fara a fi angajat pe acest post (si fara a fi inscris in UCCJ teoretic...)
sunt societati de consultanta juridica care pot functiona si care functioneaza-cele infiintate in anul 2005- am eu o societate de acest fel...
corect, s-a putut, acum nu se mai poate :) de aceea am si spus ca exista anumite posibilitati, printre care daca userul chiar doreste, poate sa preia prin cesiune o asemenea societate, dar asta nu-l va transforma in consilier juridic ;)
Alex Chiciu, Avocat
Buna ziua !
Pentru a profesa ca si consilier juridic trebuie sa fiti angajat sau sa aveti incheiat un contract de colaborare pe o astfel de functie intr- o institutie piblica sau privata.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
am si eu niste intrebari :
1. ca consilier juridic poti lucra ca colaborator cu ce firme vrei

2. totusi, ce diferenta practica este intre consilier juridic si jurist ? (in afara de aparenenta la CCJ)