Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatoria cu un cetatean strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatoria cu un cetatean strain

Buna ziua ...as avea si eu o intrebare? Daca m-as casatori cu un cetatean din Australia el v-a avea automat dubla cetatenie? Daca nu ce ar putea sa faca si ce documente i-ar trebui? Daca m-as casatori cu el ...el ar putea sa stea in Romania sau i-ar trebui visa pentru a sta aici ?
Legea 21/1991:

Art. 8
(1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
(2) Termenele prevazute la alin. (1) lit. a) pot fi reduse pana la jumatate in urmatoarele situatii:
a) solicitantul este o personalitate recunoscuta pe plan international;
b) solicitantul este cetateanul unui stat membru al Uniunii Europene;
c) solicitantul a dobandit statut de refugiat potrivit prevederilor legale in vigoare;
d) solicitantul a investit in Romania sume care depasesc 1.000.000 de euro.
(3) Daca cetateanul strain sau persoana fara cetatenie care a solicitat sa i se acorde cetatenia romana se afla in afara teritoriului statului roman o perioada mai mare de 6 luni in cursul unui an, anul respectiv nu se ia in calcul la stabilirea perioadei prevazute la alin. (1) lit. a).

Actele şi taxele necesare pentru depunerea cererii de acordare a cetăţeniei române
(Art. 8 din Legea nr. 21/1991)

ACTE NECESARE:
1. PAªAPORT în copie legalizată sau « conform cu originalul », cu traducere legalizată
2. PERMIS de şedere permanentă pentru cetăţeni străini în copie legalizată sau « conform cu originalul »;
3. HOTÃRÂREA prin care s-a stabilit domiciliul în România în copie legalizată eliberată de Oficiul Român pentru Imigrări;
4. ADEVERINŢÃ din care să rezulte domiciliul legal în România de cel puţin 8 ani sau, în cazul în care este căsătorit cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei - eliberată de Oficiul Român pentru Imigrări;
5. DECLARAŢIE personală autentificată la notar din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
6. CERTIFICAT de NAªTERE în copie legalizată şi traducere în limba română, legalizată;
7. CERTIFICAT de CÃSÃTORIE în copie legalizată;
8. DOVADA cetăţeniei române a soţului sau a soţiei (actul de identitate în copie legalizată), dacă este cazul;
9. CERTIFICATE de NAªTERE ale minorilor în copii legalizate;
10. ACORDUL părinţilor privind dobândirea cetăţeniei române pentru copii dat prin declaraţie autentificată la notar;
11. Consimţământul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani pentru dobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar şi în prezenţa unui părinte;
12. CAZIER JUDICIAR din România;
13. CAZIER JUDICIAR din străinătate în original, apostilat/supralegalizat şi cu traducere în limba română, legalizată la notar;
14. DOVADA locuinţei în copie legalizată prin una din următoarele variante:
A. prin contract de închiriere înregistrat la Administraţia Financiară în copie legalizată şi extras CF de informare al proprietarului pentru imobilul în cauză.
B. prin contract de vânzare-cumpărare în copie legalizată şi extras CF de informare al proprietarului pentru imobilul în cauză.
C. prin contract de comodat în copie legalizată şi extras CF de informare al proprietarului pentru imobilul în cauză.
D. prin declaraţie autentificată la notar de luare în spaţiu şi şi extras CF de informare al proprietarului pentru imobilul în cauză.
15. DOVADA mijloacelor legale pentru o existenţă decentă în România, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor (după caz):
A. venituri din activităţi comerciale
a) actul constitutiv al societăţii comerciale în copie legalizată;
b) CUI în fotocopie.
c) bilanţ contabil de la sfârşitul anului precedent, înregistrat la Administraţia Financiară.
d) HOTÃRÂREA AGA de repartizare a dividendelor sau respectiv procesul verbal al asociatului unic;
e) DOVADA încasării dividendelor cuvenite;
f) DOVADA achitării impozitului pe dividendele încasate;
g) CERTIFICAT constatator de la Oficiul Registrul Comerţului pentru societatea comercială.
h) CERTIFICAT de atestare fiscală eliberat de Administraţia Finanţelor Publice de la sediul societăţii comerciale privind plata impozitelor şi taxelor către stat.

B. CONTRACT individual de muncă cu viza Inspectoratului Teritorial de Muncă în copie legalizată precum şi adeverinţă din care să rezulte salariul lunar NET.

C. Venituri din cedarea folosinţei bunurilor
a) declaraţia de venit global privind obţinerea de venituri din cedarea folosinţei bunurilor.
b) certificat de atestare fiscală pentru persoane fizice.
D. TALON de pensie sau alte dovezi;
TAXE
1. TAXA CONSULARÃ – 187,5 lei - se plăteşte la C.E.C. sau la Trezorerie în contul nr. 203301028609468;
2. TAXÃ ÎNREGISTRARE CERERE – 3 lei – se plăteşte la C.E.C. sau la Trezorerie în contul nr. 203301028609468;

3. TIMBRU JUDICIAR de 1,5 lei - se cumpără de la Poştă ;
IMPORTANT
· Toate actele se depun într-un dosar cu şină.
· TOATE TAXELE SE PLÃTESC ÎNAINTE DE DEPUNEREA CERERII.
· CEREREA SE DEPUNE PERSONAL !
· Cererile care nu sunt însoţite de toate documentele nu se primesc.
· Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere !
· Actele întocmite în străinătate trebuie să poarte apostila aplicată de autoritatea desemnată de statul emitent, conform Convenţiei adoptată la Haga la 5 oct. 1961, ori să fie supralegalizate.
· În cazul în care actele sunt întocmite de agenţii diplomatici sau consulari ai României nu este necesară apostila, ori supralegalizarea.
· Persoanele care solicită acordarea cetăţeniei române trebuie să cunoască :
- Limba română (scris şi citit);
- Constituţia României şi Imnul naţional;
-Noţiuni elementare de cultură şi civilizaţie românească (istoria şi geografia României, artă şi literatură română).
Lăzăruţiu Lucian, Avocat