Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical dupa cresterea copilului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical dupa cresterea copilului

buna ziua!
va rog ajutor, caci am un caz fff urgent si nu stiu rezolvarea.
O salariara a terminat cresterea copilului, iar la o saptamna dupa ca si-a reinceput activitatea i s-a imbolnavit copilul si s-a internat cu copilul in spital. Se accepta concediul medical de catre firma? Cum se calculeaza baza de calcul? si in ce cadru legal se incadreaza acest caz?
va rog urgent ajutor!!!
multumesc anticipat.
Buna ziua.
Salariata va beneficia de concediu, baza de calcul e mai jos, si important acest concediu se suporta integral de casa de sanatate.

ORDIN Nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006
pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a
Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Concediul şi indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav
ART. 49
Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav în
vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente,
până la împlinirea vârstei de 18 ani.
ART. 50
(1) Certificatul de concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de
până la 7 ani şi îngrijirea copilului cu handicap în vârstă de până la 18 ani pentru
afecţiuni intercurente se eliberează de medicul curant, în condiţiile şi până la duratele
maxime prevăzute de lege.
(2) Medicul de familie are dreptul de a acorda concediu medical pentru îngrijirea
copilului bolnav, cu durată de cel mult 14 zile calendaristice, în una sau mai multe etape,
pentru aceeaşi afecţiune.
(3) Medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital are dreptul de a acorda
concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav, cu durată de cel mult 30 de zile
calendaristice.
ART. 51
În situaţia în care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, neoplazii, este
imobilizat în aparat gipsat sau supus unor intervenţii chirurgicale, eliberarea
certificatelor de concediu medical se va face de medicul curant din unităţile care acordă
asistenţă medicală în specialitatea respectivă, pentru durate stabilite de acesta, în funcţie
de gravitatea afecţiunii. Dacă durata concediului medical depăşeşte 90 de zile nu este
necesar avizul medicului expert al asigurărilor sociale.
ART. 52
(1) Beneficiază de indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav, opţional, unul
dintre părinţi, dacă solicitantul îndeplineşte condiţiile de stagiu de cotizare prevăzute la
art. 7 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
(2) Beneficiază de aceleaşi drepturi, dacă îndeplineşte condiţiile de stagiu de cotizare
pentru acordarea acestora, şi asiguratul care, în condiţiile legii, a adoptat, a fost numit
tutore, căruia i s-au încredinţat copii în vederea adopţiei sau i-au fost daţi în plasament.
ART. 54
Durata de acordare a indemnizaţiei pentru îngrijirea copilului bolnav este de
maximum 45 de zile calendaristice pe an pentru un copil, cu excepţia situaţiilor în care
copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, neoplazii, este imobilizat în aparat
gipsat, este supus unor intervenţii chirurgicale; durata concediului medical în aceste
cazuri va fi stabilită de medicul curant.
ART. 55
Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru îngrijirea copilului bolnav se determină
conform art. 30 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
ART. 56
Indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav se suportă integral din bugetul
Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
multumesc mult.
este considerat cel dinaintea cresterii copilului? respectiv stagiul folosit pentru concediile prenatale? sau se insumeaza 6 luni salariul minim brut pe tara?
Conform art 18 din OUG 148/2005 , la stabilirea cuantumului indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se ia in calcul valoarea indemnizatiei pentru cresterea copilului.