avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inlocuire martor in cadrul unui proces civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inlocuire martor in cadrul unui proces civil

Buna ziua,

Va rog sa-mi dati un sfat, privind urmatoarea situatie :

- intr-un proces civil privind niste imobile, reclamantul se prezinta cu unul dintre martori, incuvintati de instanta cu o luna inainte, pentru audiere. Intrucit martorul propus declara ca este cumnat cu reclamantul, partea adversa se opune audierii, si in consecinta, martorul nu mai este audiat...
Vazind aceasta, reclamantul solicita Instantei sa-i accepte un nou martor, care sa-l inlocuiasca pe ...cumnat.

Or, conform art. 186 C.p.p. inlocuirea martorilor se incuvinteaza in caz de moarte, disparitie sau motive bine intemeiate...

In cazul nostru, se poate considera un “motiv bine intemeiat”, exista alta prevedere legala care permite inlocuirea cumnatului etc?...daca da, care?...

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 23:10, 13 Octombrie 2010
Normal ca este un motiv bine intemeiat! Daca instanta a acceptat proba cu martori este evident ca accepta si inlocuirea acelui martor care nu a fost acceptat fiindca ruda cu persoana in cauza!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces divort clau11 clau11 buna,as vrea sa stiu daca pot sa schimb martorul pe motiv ca va fi plecat din tara la data la care este citat.cum pot proceda?multumesc (vezi toată discuția)
Martor proces tiberiucezar tiberiucezar Buna Ziua, Se pot schimba martorii intr-un proces? Doresc sa stiu daca se poate schimba un martor intr-un proces ( divort) fara ca acesta sa fie respins ... (vezi toată discuția)
Succesiune rodica stan rodica stan Buna seara, va rog mult putin ajutor. Sunt parte intr-o cauza de succesiune faza probatoriu-martori; partii adverse i s-a aprobat 2 martori (prezentind numele ... (vezi toată discuția)