Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisia de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisia de disciplina

Buna ziua!
Ce se intampla daca se schimba sanctiunea propusa de catre comisia de disciplina (ex:diminuarea salariului cu 10% pe o luna ) cu desfacerea contractului individual de munca? Ce sanse are salariatul in instanta?:(
Pai daca fapta dumneavoastra savarsita s-a incadrat conform regulamentului intern la diminuare salariu, si banuiesc ca asa ati fost informat, de ce sa o schimbe in desfacere contract?
Ca si gravitate se incadra aici?
Ati primit nota de informare?
Nici o nota de informare .Decizia de concediere.
Comisia de disciplina a propus sanctiunea cu diminuarea salariului pe o luna cu 10%,iar decizia de sanctionare a venit cu desfacerea contractului colectiv de munca
Inainte de a semna contractul de munca trebuia sa cititi regulamentul intern, asa ca merg pe premisa ca l-ati citit.
Cunoscand regulamentul intern la care sanctiune dupa dumneavoastra va includeti?
Vreau sa intreb, s-a facut o nedreptate?
Da.O mare nedreptate.Consider ca sanctiunea propusa de comisia de disciplina a fost corecta,mai ales ca s-a dovedit ca nu a fost intentie in fapta care a dus la cercetarea prealabila in comisia de disciplina.