Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nesolutionarea unei exceptii ridicate in recurs: ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nesolutionarea unei exceptii ridicate in recurs: nulitate

este obligatoriu ca instanta de recurs sa se pronunte pe o exceptie si in dispozitivul sentintei?
pentru acest motiv a fost admisa o contestatie in anulare...
foarte curios de ce nu s-a considerat ca poate fii vorba de o cerere completare dispozitiv ( 281 si urm. )?
Instanta trebuie sa sa pronunte in dispozitiv cu privire la o exceptie invocata.
chiar daca aceasta exceptie nu s-a dorit a fii invocata la instanta de fond?
Exceptia este considerata un 9ncident procedural, care in caz de admitere poate paraliza efectiv actiunea.
Nu sunt aplicabile dispozitiile art. 281 ind.3 C.p.c deoarece aceste dispozitii au aplicabilitate expresa: daca prin hotararea data instanta a omis sa se pronunte asupra unui capat de cerere principal sau accesoriu ori asupra unei cereri conexe sau incidentale, se poate cere completarea hotararii in acelasi termen in care se poate declara, dupa caz, apel sau recurs impotriva acelei hotarari, iar in cazul hotararilor date in fond dupa casarea cu retinere, in termen de 15 zile de la pronuntare.
Unele exceptii pot fi invocate pe tot parcursul procesului civil.
Poate ne si spuneti despre ce exceptie este vorba sa vorbim la obiect.
exceptia prescrierii dreptului la actiune intrucat l-a primul termen s-a modificat actiunea ( in fapt s-a precizat actiunea si s-au invocat prin acea cerere exceptii prevazute de o legislatia respectiva si care se completeaza cu cod pr. civ. ).
iar cererea cu privire la aceasta exceptie s-a formulat tocmai in concluzii scrise si nu in cererea de recurs.