Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala - obligatii contabile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala - obligatii contabile

Intreprinderea individuala ce obligatii contabile presupune? Trebuie dusa vreo declaratie lunara/anuala? Trebuie angajat contabil? Care sunt beneficiile in comparatie cu PFA? Multumesc si weekend placut!
Din punct de vedere contabil si fiscal intre intrep individuala si pfa nu este nicio deosebire .
Ambele lucreaza contabilitate in partida simpla , cf omef 1040 , ambele se supun impozitului pe venit reglementat de art 48 cod fiscal si ambele respecta titlul sase cod fiscal privind tva
Despre obligatiile contabile : vedeti omef 1040 . Daca este nevoie, reveniti va rog cu chestiuni punctuale .
Desi este contabilitate in partida simpla, nu e simpla pentru ca e simpla , e simpla pentru ca nu e dubla ... ( cu voia dumneavoastra , fac acest joc de cuvinte ... )