avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul complet de cotizare pentru grupa I ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul complet de cotizare pentru grupa I de munca?

Buna ziua,
Sunt nascut in ianuarie 1949 si am realizat stagiile de cotizare:
* 29 ani + 21 zile - grupa 1 (pana in 30 martie 2001)
* 1 an + 6 luni + 28 zile - grupa 2 (pana in 20 oct 1970)
* 7 ani + 9 luni + 4 zile - conditii normale
In 09.09.2006 am iesit la penie cu grupa 2. Ulterior, grupa 1 mi-a fost recunosuta prin decizie judecatoreasca. Recalcularea am depus-o la casa de pensii in feb. 2010. Va rog sa-mi spuneti care este stagiul complet de cotizare in aceste conditii. Stagiul complet de cotizare este calculat in functie de data deschiderii dreptului de pensie (anul 2006 sau 2010) sau in functie de varsta standard de pensionare (in cazul meu 64 ani si 8 luni - anul 2013 cnf. aneza 3 din legea 19/2000)?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:49, 22 Octombrie 2010
Incercand sa inteleg mai bine art 167 ind 1 (4) am o nelamurire cu privire la sintagma "data deschiderii dreptului de pensie". Se refera aceasta la data efectiva la care mi-am depus dosarul pentru recalculare(11.02.2010), sau este posibil sa faca referire la data la care as avea dreptul sa ma pensionez fara grupa (septembrie 2013), asa cum a sugerat Iulia-ana?
Iulia-ana a scris:
Stagiul complet de cotizare este de 34/4 ani,pentru un barbat nascut in ianuarie 1949,luna si anul pensionarii pentru limita de varsta fiind septembrie 2013 iar varsta 64/8 luni.Cu datele acestea calculeaza cei de la Pensii.

In cazul asiguratilor care beneficiaza de prevederile art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 nu sunt luate in calcul aceste date. Varstele si stagiile pe care le-ati scris dvs. sunt in functie de data nasterii asiguratului.

In cazul persoanelor care ies la pensie cu reducerea varstei standard de pensionare in urma activitatii lucrate in grupa I de munca, sunt avute in vedere varstele si stagiile de la data deschiderii drepturilor de pensie, prevazute in anexa 3 a Legii nr. 19/2000.


@biwak03
Deci, in cazul dvs., discutam despre data depunerii cererii. Acum cred ca este clar. Nu citisem intreg mesajul scris de Iulia-ana.

Ultima modificare: Vineri, 22 Octombrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere varsta pensionare grupa i munca bramatur bramatur Buna ziua. Va rog sa ma ajutati sa clarific o problema controversata in ultimul timp: Sunt nascuta in 8 octombrie 1956, am stagiul complet de cotizare de ... (vezi toată discuția)
Pensionare mare gosco mare gosco Sunt nascuta la 12.12 1954 si am cotizare efectiva de 25 de ani din care contributie efectiva in grupa I de munca de la 01.09.1980 - 15.09.1986; in grupa II ... (vezi toată discuția)
Calcul pentru iesire la pensie la sere stamateanu stamateanu la ce varsta ies in pensie la cerere daca am 10 ani lucrati in subteran ( gr. 1 speciala ) 10 ani gr. 2 si 7 ani gr. 3 (vezi toată discuția)