Forum Discuţii juridice Achiziţii publice servicii platite retroactiv
Discuție deschisă în Achiziţii publice

servicii platite retroactiv

in cazul cand un serviciu se presteaza pe o perioada de mai multi ani, dar exista o perioada cand nu s-a incheie contract, negocierea facandu-se cu intarziere, perioada pentru care nu este contract se poate plati serviciul prestat, in raportul de oportunitate , nota justificativa si alocatia anuala se specifica inclusiv perioada respectiva
cum se presteaza serviciu pe o perioada de mai multi ani,dar fara contract?
-ori contractul este incheiat pe o perioada nedeterminata(curent,gaze),in care implicit este introdusa si perioada la care va referiti;
- ori este incheiat un acord cadru care are ca urmare semnarea de contracte subsecvente, in care e prevazuta si perioada respectiva;
- ori se incalca prevederile legale prin care nu se fac angajamente fara asigurarea fondurilor