Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare obligatorie case
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare obligatorie case

In conditiile in care am un imprumut ipotecar si am o asigurare a apartamentului, este necesara(legala) si asigurarea obligatorie conform noii legi - cea de 20 euro ( asigurarea impusa de banca este oricum mai mare) ? In asigurarea impusa de banca este inclus si respectivul risc la calamitati. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
nu mai este necesar sa faceti si asigurararea obligatorie.
Va multumesc pt raspunsul atat de rapid, dar imi puteti spune ce argumente asi putea sa ii spun bancii si respectiv agentului de asigurari care deja devine enervant (expira polita undeva spre sfirsitul lunii si am dorit sa o innoiesc). Multumesc
Nu mai este necesar deoarece este facuta o asigurare cesionata in favoarea bancii! B-)
Va multumesc frumos, maine incep din nou discutiile cu ei. O zi buna va doresc.
fara suparare si fara a fi expert in domeniu, eu stiam ca e cam ca la RCA si Casco: indiferent daca ai o asigurare privata, trebuie sa o inchei si pe cea obligatorie.....nu m-am domcumentat prea temeinic, stiu de la o amica agent de asigurare.....scuze daca gresesc.