Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul pentru cresterea copilului este vechime in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul pentru cresterea copilului este vechime in munca?

Cei doi ani care se stau acasa pentru cresterea copilului sunt considerati vechime in munca ?
Mentionez ca eu lucrez in sistemul bugetar, si inspectorul de la personal sustine ca cei 2 ani nu se pun la vechime ?
Depinde in invatamant cei doi ani sunt considerati vechime. Nu este o lege pentru toata lumea ?
Cine are dreptate?#-o
Cu cei doi ani, adaugati la vechime pe care o am asi trece la o alta trepta ( sau cum se mai cheama).
Daca sunteti functionar public avansarea in treapta in anul 2010 se face conform art. 33 din OUG nr. 6/2007(vechimea in munca nu aste egala cu vechimea in specialitate)
Nu cred ca m-am exprimat corect. Ma refeream la vechimea in munca 5%, 10%, 15%, nu la avansarea in treapta( fara cei doi ani asi fi la 10%, cu cei doi ani asi fi la 15%)
Multumesc pentru raspuns !
1. Din OUG 148/2005:
Art.18...
(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
2. Asadar se ia in calcul pentru sporul de vechime si pentru orice alte drepturi care se acorda in raport cu vechimea in munca (nu in specialitate).
Multumesc pentru raspuns. Deci am dreptate si trebuie sa ma treaca la 15% vechime in munca.
Buna ziua,

mai am concediu de crestere copil pana in Septembrie, dar vreau sa-mi schimb angajatorul.
Trebuie neaparat sa fac intrerupere la vechiul angajator si apoi sa plec de la el ca si in functie sau pot direct sa ma duc la noul angajator?
Cand este oportun sa anunt vechiul angajator, daca eu am semnat un contract cu noul angajator de pe 1 Martie 2011?
Este oportun sa anunt in scris revenirea la vechiul angajator simultan cu inaintarea demisiei cu 1 Martie 2011?
Cand e oportun sa anunt forurile statului despre intoarcerea din CCC?
Poate vechiul angajator sa-mi refuze demisia si ce se poate face in acest sens?
Trebuie intocmit un dosar pentru primirea celor 100 RON pentru perioada ramasa pana la implinirea a 2 ani a copilului?

Cu stima,
Catalin Plesea