avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... complicitate la fals in declaratii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

complicitate la fals in declaratii

salut !
am o intrebare?
la falsul in declaratii art.292 CP se admite complicitatea
?
Cel mai recent răspuns: Gabriela PĂDURARIU , Alte profesii 19:44, 29 Ianuarie 2008
Ce intelegi prin complicitate la o declaratie personala?
cum ai putut fi complice la redactarea unei declaratii? ii sopteai ce sa scrie sau il obligai sa declare ceva anume? :-/
nu nu i-a soptit la ureche :))
dar stia k se depune o declaratie pe proprie raspundere neconforma cu realitatea, un act care spunea k e proprietar pe ceva, dar nu de fapt nu era
dragutz a scris:

salut !
am o intrebare?
la falsul in declaratii art.292 CP se admite complicitatea
?


Da, se admite.
Daca declaratia necorespunzatoare adevarului facuta de o persoana este intarita de alte persoane care cunosc caracterul ei mincinos, aceste persoane vor raspunde pentru complicitate la infractiunea de fals in declaratii.
mersi mult m-am lamurit ! :)
dar unde gasesc pedeapsa pt fapta de complicitate la fals in declaratii
CP ceva
art
?
:)

Alte discuții în legătură

Recuperere drepturi salariale nixxon nixxon Buna ziua, 1.Incepand cu un an inainte de iesirea mea la pensie, angajatorul mi-a platit lunar, salariul diminuat cu 15-45 %, fara a-mi da si fluturasi. Cum ... (vezi toată discuția)
Aplicarea unei pedepse prea aspre=discriminare ContSters125947 ContSters125947 Exista vreun articol in codul penal sau o lege din constitutie care se \"sustina\" sau sa ajute in dovedirea prin comparatie cu alte pedepse aplicate ca o ... (vezi toată discuția)
Instigare???complicitate?? dia2120 dia2120 ce este mai grav :instigarea sau complicitatea ???? cum se poate dovedi instigarea??? e de ajuns declaratia (mincinoasa) a faptuitorului???:sorry: (vezi toată discuția)