Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... complicitate la fals in declaratii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

complicitate la fals in declaratii

salut !
am o intrebare?
la falsul in declaratii art.292 CP se admite complicitatea
?
Ce intelegi prin complicitate la o declaratie personala?
cum ai putut fi complice la redactarea unei declaratii? ii sopteai ce sa scrie sau il obligai sa declare ceva anume? :-/
nu nu i-a soptit la ureche :))
dar stia k se depune o declaratie pe proprie raspundere neconforma cu realitatea, un act care spunea k e proprietar pe ceva, dar nu de fapt nu era
dragutz a scris:

salut !
am o intrebare?
la falsul in declaratii art.292 CP se admite complicitatea
?

Da, se admite.
Daca declaratia necorespunzatoare adevarului facuta de o persoana este intarita de alte persoane care cunosc caracterul ei mincinos, aceste persoane vor raspunde pentru complicitate la infractiunea de fals in declaratii.
mersi mult m-am lamurit ! :)
dar unde gasesc pedeapsa pt fapta de complicitate la fals in declaratii
CP ceva
art
?
:)