Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere netemeinica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere netemeinica

As dori sa stiu daca in urma unui proces cu un salariat, in urma caruia acesta a castigat, in sentinta civila nu s-a specificat plata salariilor pe perioada cat acesta a avut contractul incheiat, trebuie sa-i platim aceste salarii? Art 78 din Codul muncii spune ca, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul. Cum trebuie sa procedam?
Precizez ca in sentinta civila se precizeaza doar ca se inlocuieste sanctiunea aplicata cu reducerea salariului cu 10% pe 2 luni.
Care este solutia pronuntata de catre instanta?
Precizez ca in sentinta civila se precizeaza doar ca se inlocuieste sanctiunea aplicata cu reducerea salariului cu 10% pe 2 luni.
Puteti face o cerere de lamurirea dispozitivului ... daca s-a solicitat anularea deciziei de concediere , atunci instanta trebuia sa se pronunte asupra acestui capat de cerere ...

Asa , din ce ati postat, se poate presupune anularea deciziei de concediere si inlocuirea sanctiunii (desfacerea c.i.m.) cu reducerea salarului pe 2 luni cu 10%
As mai avea inca doua neclaritati. Cu ce data trebuie facuta revenirea? Data imediat urmatoare incetarii? Data pronuntarii sentintei civile? Data postei (primirii) sau data din cererea lui de revenire? Pe ce luni se aplica sanctiunea?
Revenirea se face cu data incetarii c.i.m., iar penalizarea se va face pe urmatoarele 2 luni ...