Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Informatii Meseria de Procuror
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Informatii Meseria de Procuror

Sunt stundet in Anul III la drept,si as vrea sa imbratisez meseria de procuror.As dori sa stiu mai multe despre cum pot sa devin un viitor procuror,ce ar trebui sa stiu cand termin facultate,etc.
Dupa ce luati licenta, puteti sa va inscrieti la examenul de admitere la Institutul National al Magistraturii: www.inm-lex.ro
Intre timp puteti sa invatati mai mult la drept civil, drept procesual civil, drept penal si drept procesual penal.
si nu necesita practica....?
Nu, nu ai nevoie de experienta undeva, pt a da examen la inm.Daca te referi la o anumita vechime, nu iti trebuie pt.admiterea la inm.Pentru magistratura, trebuie sa ai 5 ani, cel putin. Sunt doua examene diferite. Intra pe site-ul inm si te lamuresti.
ContSters170895, utilizator
Si dupa ce carti ar trebui sa invat.Ca m-as apuca de acum de invatat.
dongen a scris:

Si dupa ce carti ar trebui sa invat.Ca m-as apuca de acum de invatat.

Iata cateva recomandari in acest sens:

Drept civil:

1. Partea Generala:
Boroi Gabriel - Drept civil.Partea generala. Persoanele.
Beleiu Gheorghe - Drept civil roman.Introducere in dreptul civil roman.
Subiectele dreptului civil roman.

2. Drepturi reale:
Barsan Corneliu - Drept civil. Drepturi reale principale

3. Obligatii:
Statescu C. , Barsan C. - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor

4. Contracte. Succesiuni :
Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale , vol.I - III
Francisc Deak - Tratat de drept succesoral

Drept procesual civil :
1. Gabriel Boroi , Ciobanu Viorel - Drept procesual civil. curs selectiv. Teste Grila
2.Tabarca Mihaela-Drept procesual civil-vol I+II

Drept penal:

Partea generala:
Bulai Costica ,Bulai B. - Manual de drept penal. Parte generala.
Constantin Mitrache, Cristian Mitrache-Drept penal roman. Partea generala

Partea speciala:
Toader Tudorel-Drept penal roman.Partea speciala
Procedura penala:

Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte generala
Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte speciala
+codurile,bineinteles!
Mult spor & succes! :luck: