Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Taxa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Taxa

Legat de cererea de admitere a unei creante, debitorul fiind in insolventa: unde se plateste taxa, la primaria de la sediul platitorului sau la sediul firmei in insolventa? Sau sunt ok ambele locuri? :">
Taxa e 120 lei, timbrul judiciar de cat trebuie sa fie?:O
Art II lit. c din Legea nr.146/1997 - actiuni , cereri si contestatii introduse in temeiul Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei , cu modificarile si completarile ulterioare , si al Ordonantei nr.10/2004 privind procedura reorganizarii judiciare si a falimentului institutiilor de credit , aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.278/ 2004 - 120 lei .

Taxa de timbru se plateste la Consiliul Local al Sectorului unde are sediul debitorul - serviciul Impozite si Taxe
Timbru judiciar de 0,30 .
Debitorul taxei sau debitorul creantei? :">
la sediul creditorului.
depinde ce se depune in instanta :
1 . contestatia pe art.33 din Legea 85/2006 modificata si republicata - la sediul debitorului.- taxa de timbru este de 120 lei
2 . actiunea in deschiderea procedurii falimentului - la sediul creditorului , cu olbligatia depunerii cautiunii de 10 % .si a taxei de timbru ,cnf Legii nr 85/2006
Varianta 1. Debitorul taxei sau debitorul creantei?