Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reevaluare conditii speciale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reevaluare conditii speciale

in ce an se va face reevaluarea incadrarii locurilor de munca in conditii speciale?
Mitrache Doinita a scris:
in ce an se va face reevaluarea incadrarii locurilor de munca in conditii speciale?

La ce reevaluare va referiti? Reveniti cu detalii.
M-am referit la reevaluarea incadrarii locurilor de munca in conditii speciale despre care se vb.in legea unitara a pensiilor -forma de promulgare;acolo se spune ca evaluarea incadrarii acestor locuri de munca se face la interval de doi ani.Stiti cumva in ce an a fost facuta ultima evaluare?Va multumesc!O zi buna!
Dvs. vorbiti despre o prevedere care va fi in vigoare de la anul. In legislatia actuala nu exista nicio prevedere identica sau asemanatoare cu art. 30, alin. (2) din legea privind sistemul unitar de pensii publice.
1. Actualmente reevaluarea conditiilor de munca pentru incadrarea locurilor de munca si a salariatilor din aceste locuri de munca nu se face "din oficiu" si la nivel national.
2. Fiecare angajator solicita ITM sa faca aceste reevaluari in momentul in care a expirat avizul pentru ultima reevaluare.