Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie protectia animalelor
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie protectia animalelor

Buna ziua,

Va adresez mai multe intrebari din partea unei asociatii de protectie animalelor.

In primul rand, as dori sa stiu ce se poate face in cazul unui adapost de animale in care animalele nu sunt ingrijite, ci omorate la sfarsitul fiecarei saptamani. Proprietarul adapostului are contract cu primaria localitatii si aduna toti cainii comunitari - indiferent daca sunt ai cuiva sau nu - si, daca nu te duci sa ii recuperezi platind 50 de lei sau mai mult, ii omoara cu bestialitate (pentru a reduce costurile cu eutanasierea).
Noi (asoc. de protectie a animalelor- nu dau nume) ne-am oferit sa ii ajutam cu hrana, servicii medicale si de curatenie, adoptii etc, dar ei nu accepta nici un ajutor, ci doar sa platim pentru caini, daca vrem sa-i luam.

Ce se poate face in cazul acest? Noi vrem sa salvam animalele din adapost.

In al doilea rand, as dori sa stiu ce trebuie sa inaintam sau sa facem daca vrem sa facem o actiune de strangere de hrana ptr animale intr-un spatiu public, in parc spre exemplu?

Va multumesc.
1-In temeiul legilor nationale si internationale de protectie a animalelor ,in baza probelor care atesta practicile din cadrul adapostului ,puteti sesiza autoritatile sanitare,garda de mediu,politia
2-Pentru desfasurarea in cadru legal de actiuni de colectare fonduri/hrana pentru patrupedele fara stapan,contactati autoritatea publica locala,care in raport de dispozitiile locale, va poate preciza etapele de parcurs