Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare cu bon fiscal sau chitanta prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare cu bon fiscal sau chitanta prestari servicii

Buna ziua,
in cazul in care o societate presteaza servicii la domiciliul clientului (incalzire centrala, amenajari interioare, instalari aparate aer conditionat, diverse lucrari in constructii) societatea emite factura si poate incasa cu chitanta sau obligatoriu cu bon fiscal? in cazul in care se incaseaza cu chitanta, este obligatorie intocmirea unui contract de prestari servicii (instalari aparate aer conditionat)? Care ar fi suma minima pentru care nu este cazul incheierii unui contract?:D
Ne intelegem ca contabilii:happy:

Maran Corina (contabil)
ContSters167247, utilizator
zic si eu : activitatea este cea exceptata , dupa cum reiese din textul postat mai sus .
Daca o firma are mai multe activitati , atunci pentru ceea ce este comert , de exemplu ,utilizeaza casa de marcat iar pentru activiatile exceptate , nu .
Magda Staicu a scris:

zic si eu : activitatea este cea exceptata , dupa cum reiese din textul postat mai sus .
Daca o firma are mai multe activitati , atunci pentru ceea ce este comert , de exemplu ,utilizeaza casa de marcat iar pentru activiatile exceptate , nu .

:D

Corect! Raspuns complet! Asa este.

Pentru activitatile exceptate de la....NU trebuie casa de marcat!

:wave: