Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... accesare fonduri neramburasible
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

accesare fonduri neramburasible

Buna, sunt somer si ma intereseaza cum pot obtine fonduri nerambursabile in vederea infiintarii unei afacere ( daca se poate transport marfa intern si international), ca persoana fizica autorizata sau daca nu si ca SC. Sunt din judetul Alba mediu rural(daca are vreo relevanta). multumesc
Din punctul meu de vedere, ideea de afaceri pe care o prezentati este finantabila in cadrul Masurii 312 -„Sprijin pentru crearea si dezvoltarea de micro-întreprinderi”.
Mai multe informatii puteti vedea accesand pagina: [ link extern ] /
Linia de finantare indicata este corecta, dar nu se acorda finantare pentru cumpararea de mijloace de transport. Se pot face numai investitii adiacente: autobaza, etc. Finantarea este limitata la 50.000 euro pentru PF si la 100.000 euro pentru SC in domeniul transportului rutier.

Contributia necesara din partea solicitantului este de 30% din valoarea cheltuielilor eligibile, iar fondurile se acorda la fel ca in cazul oricarui alt program cu finantare europeana: dupa ce beneficiarul efectueaza cheltuielile eligibile din banii proprii, inainteaza cereri de decontare. Coroborat aceasta cu statutul de somer, se ridica semne de intrebare privind capacitatea financiara a potentialului solicitant de a implementa un astfel de proiect.
Holda Finance, Consultant credite si finantari