Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA STORNO FACT CU TVA 19%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

STORNO FACT CU TVA 19%

DOUA FIRME CARE AU CONTROL DE LA FINANTE NE-AU RUGAT SA FACEM STORNO (OCTOMBRIE 2010 ) LA FACT DIN ANUL 2008 (GRESEALA NU ESTE LA TVA SAU LA BAZA ESTE PENTRU ADRESA SCRISA GRESIT) . INTREBARE: POT SA FAC STORNO CU TVA 19% SI FACT CORECTATA TOT CU 19% ?
De ce nu incercati sa corectati datele si sa stampilati facturile in original si la client si la furnizor?Asa veti trezi suspiciuni
Stornati factura asa cum ea a fost emisa..ce conteaza daca s-a modificat TVA-ul?

Av. Adrian Albu
Taiati cu pixul pe factura gresita si scrieti corect apoi semnati si stampilati. Daca stornati, trebuie sa facturati cu tva 24 % si se denatureaza sumele (venitul dvs. nu se schimba si doar tva-ul va fi mai mare - ceea ce nu cred sa-i convina clientului dvs.).
Succes!