Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este voie sa se schimbe destinatia acoperisului in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este voie sa se schimbe destinatia acoperisului in mansarda fara autorizatie de constructie?

Parintii mei au construit un garaj cu acoperis inalt care ulterior l-au transformat in mansarda dar fara sa modifice structura de rezistenta a garajului si fara sa modifice acoperisul care a ramas la fel ca in planul constructiei. Doar peretii laterali care pe o parte s-au transformat intr-un balcon interior si in cealalta parte o fereastra. Problema este ca exista un litigiu (care inca nu ajuns in instanta) intre parintii mei si vecin legat de departajarea intre proprietati. Fiindca nu prea au actele de la parcelarea pamantuluisi sunt intrati 1m in curtea noastra, iar noi avandu-le pe cele originale ei incearca acum sa gaseasca tot felul de nereguli printre care si mansarda, care sustin ei ca nu ar avea proiect si autoriztie de constructie. Proiectul pentu garaj exista, la fel si autorizatia de constructie. Legea 50/1991 este suficienta ca proba sa le-o aratam vecinilor sa le dovedim ca nu avem nevoie de autorizatie si de proiect pentru mansarda?
daca asa scrie in legea 50/1991 atunci puteti invoca doar temeiul de drept precizat de aceasta.opinia mea insa este ca era nevoie de autorizatie de constructie.
Si eu sunt de parere ca era necesara Autorizatia de constructie pentru mansardare.
Dv nu ati modificat structura acoperisului, dar este evident ca ati suprainaltat zidurile perimetrale, altfel nu ati fi avut posibilitatea sa faceti ferestre si "balcon interior"(se numeste logie). Asa ca degeaba ii aratati vecinului L50/91.....
Art. 3. - Autorizaţia de construire se eliberează pentru:

a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinaţie sau de reparare a construcţiilor de orice fel, precum şi a instalaţiilor aferente acestora, cu excepţia celor prevăzute la art. 11;
b) lucrări de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, precum şi orice alte lucrări, indiferent de valoarea lor, care urmează să fie efectuate la construcţii reprezentând monumente istorice, inclusiv la cele din zonele lor de protecţie, stabilite potrivit legii;
c) lucrări de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare şi reabilitare privind căi de comunicaţie, inclusiv lucrări de artă, reţele şi dotări tehnicoedilitare, lucrări hidrotehnice, amenajări de albii, lucrări de îmbunătăţiri funciare, lucrări de instalaţii de infrastructură, noi capacităţi de producere, transport, distribuţie a energiei electrice şi/sau termice, precum şi de reabilitare şi retehnologizare a celor existente;
d) împrejmuiri şi mobilier urban, amenajări de spaţii verzi, parcuri, pieţe şi alte lucrări de amenajare a spaţiilor publice;
e) lucrări de foraje şi excavări necesare în vederea efectuării studiilor geotehnice, prospecţiunilor geologice, exploatărilor de cariere, balastiere, sonde de gaze şi petrol, precum şi alte exploatări de suprafaţă sau subterane;
f) lucrări, amenajări şi construcţii cu caracter provizoriu necesare în vederea organizării execuţiei lucrărilor de bază, dacă nu au fost autorizate o dată cu acestea;
g) organizarea de tabere de corturi, căsuţe sau de rulote;
h) lucrări de construcţii cu caracter provizoriu: chioşcuri, tonete, cabine, spaţii de expunere situate pe căile şi spaţiile publice, corpuri şi panouri de afişaj, firme şi reclame, precum şi anexele gospodăreşti ale exploataţiilor agricole situate în extravilan;
i) cimitire - noi şi extinderi

Din punctul meu de vedere sunteti in culpa. Va trebuia autorizatie de construire.
Nu s-au suprainaltat zidurile totul s-a facut sub acoperis, podul s-a transformat intr-o camera iar partile laterale care nu erau zidite ci erau niste pereti cu lambriuri din lemn s-a taiat o fereatra pe o parte care are vedere in strada si respectiv balcon pe alta parte care are vedere la noi in curte.
Art. 3. - Autorizaţia de construire se eliberează pentru:

a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinaţie sau de reparare a construcţiilor de orice fel, precum şi a instalaţiilor aferente acestora, cu excepţia celor prevăzute la art. 11;

Dv ati schimbat si destinatia si aspectul exterior(fatada)
Conform legii corect ar fi fost sa obtineti autorizatie.
Dar daca dv. vreti neaparat sa nu fi avut nevoie de autorizatie:acute: