Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatii...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatii...

Buna ziua,
Trebuiesc anumite autorizatii pt modernizarea unei cladiri, depozit?
Conform art. 3 din Legea 50/1991 Republicata, autorizatia de construire se elibereaza pentru:

a) Lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;

b) Lucrari de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, precum si orice alte lucrari, indiferent de valoarea lor, care urmeaza sa fie efectuate la constructii reprezentand monumente istorice, inclusiv la cele din zonele lor de protectie, stabilite potrivit legii;

c) Lucrari de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare si reabilitare privind cai de comunicatie, inclusiv lucrari de arta, retele si dotari tehnico-edilitare, lucrari hidrotehnice, amenajari de albii, lucrari de imbunatatiri funciare, lucrari de instalatii de infrastructura, noi capacitati de producere, transport, distributie a energiei electrice si/sau termice, precum si de reabilitare si retehnologizare a celor existente;

d) Imprejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice;

e) Lucrari de forjare si excavari necesare in vederea efectuarii studiilor geotehnice, prospectiunilor geologice, exploatarilor de cariere, balastierem sonde de gaze si petrol, precum si alte exploatari de suprafata sau subterane;

f) Lucrari, amenajari si constructii cu caracter provizoriu necesare in vederea organizarii executiei lucrarilor de baza, daca nu au fost organizate o data cu acestea;

g) Organizarea de tabere de corturi, casute sau de rulote;

h) Lucrari de constructii cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere situate pe caile si spatiile publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, precum si anexele gospodaresti ale exploatatiilor agricole situate in extravilan;

i) Cimitire – noi si extinderi.

In concluzie, autorizatia de constructie este obligatorie, in cazul descris de tine, pentru a nu avea probleme ulterioare cu autoritatile.

cristinan44, utilizator
chiar daca este proprietate privata?
Da. Legea nu distinge.