Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general URGENT- retur marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

URGENT- retur marfa

Va solicit ajutorul intr-o problema delicata.
Intr-un proces privind un debit existent debitorul afirma in instanta ca marfa ce i-a fost livrata a fost defecta si a returnat-o agentului meu dar care de fapt nu a fost primita deoarece nu vrea sa plateasca.
As vrea sa stiu nu exista o obligatie legala de a fi intocmit un proces verbal la predarea marfii sau de a intocmi el in calitate de client avizul de insotire si apoi noi in calitate de furnizori sa-i emitem factura fiscala de retur cu semnul minus?
Solicit ajutor urgent deoarece maine am procesul.
av_andra13 a scris:

In acest sens este vorba de conventia partilor. Factura fiscala este intocmita de catre vanzator. Cu privire returnarea marfii, in cazul in care aceasta nu este conforma din puct de vedere calitativ sau cantitativ, in lipsa unui clauze speciale, se recurge la o actiune in instanta prin care se invoca exceptia de neexecutare a obligatiilor contractuale.

louisa a scris:

Nu exista contract.Deci,aveti cumva o baza legala pentru intocmirea acestui retur de marfa, daca nu s-a facut nici proces verbal si nici vreun aviz de insotire?

:offtopic:
@louisa
Va rog continuati discutia intr-un singur topic
mersi