Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Ucidere din culpa si vatamare corporala grava din culpa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Ucidere din culpa si vatamare corporala grava din culpa

In urma cu 3 ani sa produs un accident de circulatie in urma caruia a rezultat mortea unei persoane si vatamarea corporala grava a celeilalte ce a necesitat 90-100 zile de spitalizare si a carui viata a fost pusa in pericol.In fapt partea vatamata sa deplasat cu autevehicolul in directia x,in autoturism aflandu-se martora Z pe bancheta din fata si victima X pe bancheta din spate.Conditiile admosferice bune desfasurarii traficului rutier, vizibilitatea buna,partea carosabila umeda.In localitati X partea vatamata a observat ca are pana de cauciuc la roata stanga spate a oprit automobilul pa banda unu de mers atat cat ia permis spatiul de sigurantasi a pornit luminile de avarie fara a folosi triunghi reflectorizant.Partea vatamata Ysi victima X au coborat din automobil pt a repara defectiunea aparuta in timpul deplasarii,au scos roata de rezerva din porbagaj,au asezato in spatele masinii si s-au pozitionat langa roata din spate stanga,pe partea carosabila,portierele masinii fiind inchise.Partea vatamata Y sa asezat in picioare lanaga portiera din spate stanga a autovehiculului,iar victima X sa pozitionat pe vine langa roata spre portbagaj,pt a tine coarbace urma a fi actionata pt desfacerea prezoanelor.In acelasi timp tot din aceeasi directie sa apropiat un autovehiculcondus de inculpatul A cu viteza de 75km/h care datorita neatentiei si a oboselii cumulate in mers in conditiile in care partea vatamata nu a montat triunghiul reflectorizantsi ca masina partii vatamate era stationata in proportie de 70/% pe banda unu de mers,nu a observat la timp masina oprita cu luminile de avarie in functiune di pe cele doua persoane de langa ea si a a lovit cu partea din fata dreapta si laterala pe victima X si pe partea vatamata Y.Victimele au fost lovite frontal victima X finnd proiectata sub roata din fata a autoturismului stationat si partea vatamata Y aruncat in fata acestuia la cativa metri pe partea carosabila.caCa urmare aa accidentului victima X a dcedat pe iar partea vatamata Y a suferit leziuni traumaticept care vindecare au fost necesare 90-100 ingrijiri medicale in spitalul B.I n urma acestui accident instanta a apreciat ca la producerea accidentuluiau concurat culpa inculpatului 60% sia partii vatamate 40%.As dori sa stiu dc partea vatamata ar putea pati ceva, .ar putea fi anchetat pt cele 40% din culpa sau ce se poate intampla mai departe.Va multumesc.
Fiind culpa comuna, inculpatul A va beneficia de o pedeapsa mai usoara, posibil cu suspendare, depinde si de antecedente, si cheltuielile( pretentiile civile) vor fi impartite/diminuate/compensate proportional cu "procentul" de culpa.
Oricum, este aberant acest procent, vorbesc la modul general, ca nu stiu cum reusesc judecatorii sa adune si sa imparta/inmulteasca,pentru a obtine acel procentaj:O
Ms pt raspuns dar partii vatamate i se poate face ceva,sa fie anchetata sau altceva?
Nu cred ca va pati nimic,problema dozarii culpei se va pune in ceea ce priveste despagubirile civile ,daunele materiale si morale,adica partea vatamata nu va putea cere de la inculpat si respectiv asigurator decat 60% din contravaloarea despagubirile cuvenite.
Am putea vorbi despre o raspundere delictuala a lui Y.Cred ca ar trebui sa cunoasteti care este atitudinea mostenitorilor victimei decedate ,ce doresc sa faca in continuare si mai vorbim.
Partea vatamata nu va fi anchetata pentru stabilirea culpei sale comune cu cea a inculpatului, insa ca urmare a stabilirii si a culpei sale, consecintele sunt sub aspectul laturii civile a procesului penal, in sensul ca despagubirile solicitate si probate vor fi reduse proportional cu procentul stabilit.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ar putea familia victimei X sa il dea in judecata pe partea vatamata Y?