Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare sediu social din Bucuresti in provincie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare sediu social din Bucuresti in provincie

Ce acte sunt necesare in Bucuresti pt. schimbarea sediului social in provincie?#-o
Hotararea AGA, actul constitutiv actualizat (si cu noile coduri CAEN, trebuie inclusa recodificarea si in aga), dovada spatiului (cu titlu de proprietate, contract inchiriere, acord vecini daca este cazul sau asociatie de proprietari), certificatul de inmatriculare in original, imputernicire, taxe.
Si rezervarea de denumire in provincie.
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Dovada verificării disponibilităţii şi a rezervării firmei şi/sau a emblemei (original);
3. Dacă este cazul, acordul pentru utilizarea denumirii, prevăzut de art. 39 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare (original);
4. Hotărârea adunării generale a asociaţilor/ acţionarilor decizia asociatului unic/ decizia CA/decizia directoratului sau, după caz, actul adiţional la actul constitutiv (original);
5. Dovezile privind noul sediu (copie);
6. Dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de Legea nr. 230/2007 (completat pe formular-tip, original);
7. Actul constitutiv actualizat;
8. Certificatul de înregistrare şi după caz, anexa/anexele (originale);
9. Declaraţia-tip pe propria răspundere (original), semnată de asociaţi sau de administratori din care să rezulte, după caz, că:
- persoana juridică nu desfăşoară, la sediul social, activităţile declarate, o perioadă de maximum 3 ani (model 1);
- persoanele juridice îndeplinesc condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar, sanitarveterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii, pentru activităţile precizate în declaraţia-tip (model 2);
10. Dacă este cazul:
- avizele prealabile prevăzute de legile speciale (original);
- împuternicire specială sau avocaţială pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
11. Cerere de radiere (original);
12. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa judiciară de timbru, în original;
- timbre judiciare;
- taxe de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a.

[ link extern ] >
multumesc tuturor.
Trebuie si cazieru fiscal al asociatilor?#-o
Pai se chimba doar sediul dupa cate inteleg nu si structura asociatilor. (asociati noi).
(si oricum cazierele se obtin direct la RC).