avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mutare sediu firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mutare sediu firma

Imi poate spune cineva care sunt demersurile, actele si aprobarile necesare pentru a muta sediul unei firme existente de 3 ani , dintr-un spatiu inchiriat, in apartamentul mamei mele situat intr-un imobil cu 12 apartamente locuite, unde eu, ca titular al firmei, nu domiciliez.?
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 16:46, 22 Iunie 2011
Documentatia necesara pentru schimbarea sediului
Documentele necesare pentru inregistrarea in registrul comertului a mentiunii privind schimbarea sediului comerciantilor in acelasi judet sunt:

1. Cerere de inregistrare (original);
2. Hotararea adunarii generale a asociatilor/ actionarilor decizia asociatului unic/ decizia CA/decizia directoratului sau, dupa caz, actul aditional la actul constitutiv (original);
3. Dovezile privind noul sediu social (copie);
4. Daca este cazul, avizul privind schimbarea destinatiei imobilelor colective cu regim de locuinta, prevazut de Legea nr.
230/2007 (completat pe formular-tip, original);
5. Certificatul de inregistrare si dupa caz, anexa/anexele (originale);
6. Daca este cazul, actul constitutiv actualizat;
7. Declaratia-tip pe propria raspundere (original), semnata de asociati sau de administratori din care sa rezulte, dupa caz, ca:
- persoana juridica nu desfasoara, la sediul social, activitatile declarate, o perioada de maximum 3 ani (model 1);
- persoana juridica indeplineste conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitarveterinar,
protectiei mediului si protectiei muncii, pentru activitatile precizate in declaratia-tip (model 2).
8. Daca este cazul:
- alte avize prealabile prevazute de legile speciale (copie);
- imputernicire speciala sau avocatiala pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original).
9. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa judiciara de timbru, in original;
- timbre judiciare;
- taxe de registru;
tariful de publicare in Monitorul Oficial, Partea a IV-a.

Documentele se depun la ORC in raza caruia firma isi stabileste sediul social, la ghiseu sau prin corespondenta.


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare sediu social din bucuresti in provincie Romică Stoica Romică Stoica Ce acte sunt necesare in Bucuresti pt. schimbarea sediului social in provincie?#-o (vezi toată discuția)
Schimbare nume firma la onrc geoagiu geoagiu Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza pentru schimbarea numelui unei firme. vreau sa colaborez cu un broker de asigurari si firma trebuie sa contina in ... (vezi toată discuția)
Srl ioana platon ioana platon cum se poate transforma un srl in sa? (vezi toată discuția)