Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mutare sediu firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mutare sediu firma

Imi poate spune cineva care sunt demersurile, actele si aprobarile necesare pentru a muta sediul unei firme existente de 3 ani , dintr-un spatiu inchiriat, in apartamentul mamei mele situat intr-un imobil cu 12 apartamente locuite, unde eu, ca titular al firmei, nu domiciliez.?
Documentatia necesara pentru schimbarea sediului
Documentele necesare pentru inregistrarea in registrul comertului a mentiunii privind schimbarea sediului comerciantilor in acelasi judet sunt:

1. Cerere de inregistrare (original);
2. Hotararea adunarii generale a asociatilor/ actionarilor decizia asociatului unic/ decizia CA/decizia directoratului sau, dupa caz, actul aditional la actul constitutiv (original);
3. Dovezile privind noul sediu social (copie);
4. Daca este cazul, avizul privind schimbarea destinatiei imobilelor colective cu regim de locuinta, prevazut de Legea nr.
230/2007 (completat pe formular-tip, original);
5. Certificatul de inregistrare si dupa caz, anexa/anexele (originale);
6. Daca este cazul, actul constitutiv actualizat;
7. Declaratia-tip pe propria raspundere (original), semnata de asociati sau de administratori din care sa rezulte, dupa caz, ca:
- persoana juridica nu desfasoara, la sediul social, activitatile declarate, o perioada de maximum 3 ani (model 1);
- persoana juridica indeplineste conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitarveterinar,
protectiei mediului si protectiei muncii, pentru activitatile precizate in declaratia-tip (model 2).
8. Daca este cazul:
- alte avize prealabile prevazute de legile speciale (copie);
- imputernicire speciala sau avocatiala pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original).
9. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa judiciara de timbru, in original;
- timbre judiciare;
- taxe de registru;
tariful de publicare in Monitorul Oficial, Partea a IV-a.

Documentele se depun la ORC in raza caruia firma isi stabileste sediul social, la ghiseu sau prin corespondenta.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...