Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor somaj

In momentul de fata primesc indemnizatia de somaj si vreau lucrez ca agent de asigurari prin conventie , in aceste conditii mai beneficiez de aceasta indemnizatie.
remusremus, utilizator
Puteti beneficia de ajutor de somaj in cazuil in care in ultimele 24 de luni aveti 12 luni de cotizare la fondul de somaj.
in cazul in care contractul inceteaza la 01.11.2010...adeverinta cu ultimile 12 salarii cum se va completa, ma refer mai precis la ultima luna lucrata (octombrie 2010) pentru care nu exista declaratie sau ordin de plata (se depun pana pe 25.11)
Mai concret daca se poate. Eu primesc ajutor de somaj incepand din luna octombrie si vreau sa stiu daca ma angajej prin conventie mai beneficiez de acest ajutor.
1. Din Legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfăşura activităţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacă realizează venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;

2. Din Norme metodologice la Legea 76/2002:
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

3. Valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare = 500 lei.