Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, sotul inainteaza divort, dar sotia este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, sotul inainteaza divort, dar sotia este plecata in strainatatate! Ce poate sa faca ea? Ce ii se poate intampla?

Sotii sunt casatoriti de 30 ani, a a plecat la munca in Italia, are peste 1 an.
El o ameninta cu tot felul de santaje nefondate, ca ea se ocupa cu crima organizata, ca umbla cu droguri,etc, cand ea sta si are grija de o batrana.
El a inaintat actiunea de divort! Ea ce poate sa faca? Nu poate lasa locul de munca.
Care este procedura?
Va multumesc!
Cei doi au copii minori ?
Sotia poate imputernicii, printr-o procura auntentica, un avocat care sa o reprezinte in cadrul procesului de divort.
am trei copii majori plecati in strainatate!
Nu este nevoie sa-si lase locul de munca si nici sa se prezinte la proces daca isi va angaja avocat.
Astfel, poate fi reprezentata de un avocat imputernicit in baza unei procuri speciale care sa-i reprezinte interesele in fata instantei de judecata.
Pe langa procura speciala este necesar sa inmaneze acestuia inscrisuri din care sa rezulte ca are resedinta in tara respectiva.
Procura poate fi intocmita:
-fie de oficiile diplomatice ale Romaniei din tara de resedinta a solicitantului ;
-fie intocmite de notari publici straini si supralegalizate, conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961 la Tribunalul din localitatea de domiciliu din strainatate.;)
sotia are dreptul sa-si angajeze un avocat care sa o reprezinte in dosarul de divort.e f simpla rezolvarea.