Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare S.A in S.R.L.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare S.A in S.R.L.

Cum trebuie procedat de catre un S.A cu pana la 50 actionari, care doreste aceasta transformare?
Este necesar acordul tuturor actionarilor?Ce articole se refera la aceasta actiune?
La S.R.L. actiunile devin parti sociale? Vor pastra aceeasi valoare nominala si proportionalitate in capitalul social?
Trebuie facuta adunare generala extraordinara care sa hotarasca modificarea. Vezi ce scrie in actul constitutiv ref majoritate de vot in acest caz. Legea prevede in art. 115:

Pentru validitatea deliberarilor adunarii generale extraordinare este necesara la prima convocare prezenta actionarilor detinand cel putin o patrime din numarul total de drepturi de vot, iar la convocarile urmatoare, prezenta actionarilor reprezentand cel putin o cincime din numarul total de drepturi de vot.

Hotararile sunt luate cu majoritatea voturilor detinute de actionarii prezenti sau reprezentati. Decizia de modificare a obiectului principal de activitate al societatii, de reducere sau majorare a capitalului social, de schimbare a formei juridice, de fuziune, divizare sau de dizolvare a societatii se ia cu o majoritate de cel putin doua treimi din drepturile de vot detinute de actionarii prezenti sau reprezentati.

In actul constitutiv se pot stipula cerinte de cvorum si de majoritate mai mari

Actiunile devin parti sociale, dar trebuie sa ai grija ca valoarea nominala minima e 10 lei la SRL, fata de 0,1 la SA. Daca e cazul, vei modifica valoarea nominala, pastrand valoarea totala a capitalului social. De fapt poti sa schimbi si valoarea totala a capitalului, important e sa nu scazi sub 200 de lei :)
ContSters20980, utilizator
Capitalul social e mare.
Nu ma asteptam sa fie cu majoritate si nu cu unanimitate.
Multumesc foarte mult.
Unanimitatea poate fi prevazuta prin actul constitutiv, ce am citat eu sunt cerinte minime.
Cu placere.