Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare S.A in S.R.L.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare S.A in S.R.L.

Cum trebuie procedat de catre un S.A cu pana la 50 actionari, care doreste aceasta transformare?
Cum va fi votul in aceasta AGA, conform actiunilor cum este SA in prezent?
Dar in viitor, in SRL, cum se va vota?
Transmiterea partilor sociale se face doar prin cesiune, cu acordul tuturor asociatilor? Se poate si catre persoane din afata srl? (Nu cred ca un Srl cu mai multi asociati va functiona bine, mereu se poate ca cineva sa blocheze ceva, daca mai sunt situatii in care trebuie votul tuturor)
Am vazut la un raspuns ca trebuie clauze cu privire la suma maxima pentru care un administrator (sau administratorii) pot sa semneze fara hotararea AGA. E prevazut in lege sau stabilesc adm ?

Cine pierde si cine castiga? Administratorii actuali si viitori? Actionarii ce pierd?
Se prevede ca in MO, o data cu anuntul pentru AGA se publica textul integral al propunerilor pentru modificarea actului constitutiv, deci cei care propun AC (indiferent daca-l fac singuri sau la un specialist) si in aceeasi masura membrii AGA trebuie sa stie ce propun, ce accepta sau ce modifica (daca).
De aceea am insistat atat pe subiect.
Va multumesc inca o data tuturor.

Deci pt.SRL se aplica art.191-205.

ART. 191
(1) Hotaririle asociatilor se iau in adunarea generala.
Deci la SRL nu mai e Adunarea generala extraordinara si Adunarea generala ordinara

Acum se aplica prevederile art.115,.
Decizia ……..de schimbare a formei juridice, …….se ia cu o majoritate de cel putin doua treimi din drepturile de vot detinute de actionarii prezenti sau reprezentati.
fiind inca SA

art. 192
(2) Pentru hotaririle avind ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul TUTUROR ASOCIATILOR, in afara de cazul cind legea sau actul constitutiv prevede altfel
se va aplica pt.decizii viitoare, in cazul cand se va modifica actul c.la SRL, da?

Se va putea aplica si ART. 204, daca in Actul c.redactat acum se prevede asta, ori daca in cel existent pt.SA, este prevazut.

(1) Actul constitutiv poate fi modificat prin
-hotarire a adunarii generale ori a
-Consiliului de administratie, respectiv directoratului, adoptata in temeiul art. 114 alin. (1), sau prin hotarirea instantei judecatoresti, in conditiile art. 223 alin. (3) si ale art. 226 alin. (2).
114: (1) Exercitiul atributiilor prevazute la art. 113 lit. b), c), si f) va putea fi delegat consiliului de administratie, respectiv directoratului, prin actul constitutiv sau prin hotarire a adunarii generale extraordinare a actionarilor. Delegarea atributiilor prevazute la art. 113 lit. c) nu poate privi domeniul si activitatea principala a societatii.

Deci ramane ca pentru aceasta AGA de transformare, nu se aplica art.192.

danaconta a scris:
Deci pt.SRL se aplica art.191-205.

Exact

Acum se aplica prevederile art.115,.fiind inca SA

Da

Deci ramane ca pentru aceasta AGA de transformare, nu se aplica art.192.

Da.