Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare societate comerciala

As vrea sa stiu in ce conditii se poate vinde o societate comerciala cu datorii la stat si daca dupa vanzare asociatii si administratorul mai au vre-o obligatie fata de stat? Va multumesc.
stefaniaerica, utilizator
Da, se poate vinde numai cu procedura maririi de capital social prin includerea cumparatorului (faza 1) si apoi prin cesionarea partilor sociale ale celorlalti actionari catre el, si retragerea acestora din firma (faza 2)

Cat priveste raspunderea, parerile sunt impartite insa vechiul administrator raspunde pentru modul in care a indeplinit mandatul sau, deci poate fi atrasa raspunderea sa. Totusi in cadrul contractului de cesiune este bine sa mentionati ca noul actionar/noii actionari cunosc situatia SC si inteleg sa o preia astfel, cu active si pasive (datorii).
Oricum daca datoriile sunt facute prin incalcarea legii, administratorii si asociatii pot fi trasi oricand la raspundere personala oricand de creditori (statul sau altii).

Statul (creditor) abuzeaza prin actiunea de a se opune cesionarii partilor sociale intru-cat acesta se indreapta catre alta persoana decat debitorul (societatea are datorii, nu asociatul).
Iar impotriva asociatilor, administratorilor sau alte persoane, creditorul (statul) poate actiona si dupa retragerea acestora.
Deci prin aceste doua etape tot nu se poate evita raspunderea personala a asociatilor daca acestia au comis ilegalitati care prejudiciaza creditorul.

Atunci cui aduce avantaje cesionarea in doua etape? Statului prin mai multe taxe, si nu numai .....