Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces sau notar ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces sau notar ?

Va rog sa-mi spuneti,daca se poate, care este varianta mai putin costisitoare pentru iesirea din indiviziune,cea de la notar sau de la judecatorie? daca partile cad de acord asupra solutiei.Va multumesc
la notar taxele sunt mai mici si e o cale mai rapida.
in instanta taxa e de 3 % dar se recupereaza integral daca depuneti tranzactie la primul termen.
mergeti neaparat pe calea cea mai simpla - notarul.
Depinde de obiectul matrial al partajului. Daca se face partajarea unei suprafete de teren in mai multe parcele, s-ar putea sa aveti o surpriza. In sensul ca, notarul va va cere documentatie cadastrala - inscriere in cartea funciara pentru fiecare suprafata. Astfel incit, poate valoarea onorariului perceput de notar, este mai mica decit taxa achitata la instanta, insa costurile intocmirii actelor premergatoareautentificarii partajului voluntar sa fie mult mai mari decit cele de la instanta.
De exemplu, daca impartiti o suprafata de teren in 5 loturi, va sunt necesare 5 documentatii in vederea inscrierii in cartea funciara. La un cost mediu de 600 lei/lot = 3000 lei numai documentatiile cadastrale. Adaugati inca un onorariu + TVA si veti vedea daca e mai ieftin pe acesta cale sau prin instanta.

PS. nu am inteles niciodata de ce la notar se impune o procedura, iar la instanta alta (atunci cind iesitea din dindiviziune se face pe calea tranzactiei), rezultatul fiind acelesi. Traim insa in Romania si nu mai mira absolut...nimic.

Succes.