Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... plata contributii cas retroactiv
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

plata contributii cas retroactiv

Am auzit ca s-ar fi dat un act normativ prin care cei care doresc pot achita contributia pentru pensie retroactiv.Ma intereseaza acest lucru pentru tatal meu deoarece are vechime in munca cumulata cu vechimea conferita de pensia pe caz de boala in jur de 14 ani. Intrebarea mea este:pot achita pentru tata contributia la pensie retroactiv astfel incat sa poata trece la pensie nerevizuibila?Mentionez ca are 56 de ani impliniti. Ce act normativ prevede aceste lucruri? Multumesc mult!
Vedeti legea pensiilor 19/2000.
Precizare Ministerul Muncii: plata pentru pensiile retroactive se face de la 31 decembrie

Comunicat de Presa Ministerul Muncii

Miercuri, 27 octombrie 2010, Executivul a aprobat Ordonanta de Urgenta privind unele masuri in domeniul asigurarii unor categorii de persoane in sistemul public de pensii, prin care persoanele care nu au calitatea de pensionari vor putea efectua plata contributiei de asigurari sociale in baza unui contract de asigurare. Aceste persoane vor putea achita contributiile de asigurari sociale doar pentru perioadele de timp in care nu au avut calitatea de asigurat in sistemul public de pensii sau intr-un sistem de asigurari sociale neintegrat acestuia.

Perioada pentru care se va putea plati contributia de asigurari sociale este cuprinsa intre data incheierii contractului de asigurare sociala si ultimii 5 ani anteriori acestei date. De asemenea, perioadele pentru care se va efectua plata contributiei de asigurari sociale trebuie sa fie anterioare datei la care benefiarul a indeplinit conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare prevazute de legislatia care reglementeaza sistemul public de pensii.

Pana la data de 31 decembrie 2010, persoanele interesate trebuie sa incheie un contract de asigurare sociala si sa plateasca contributiile aferente perioadei pentru care alege sa achite aceste contributii Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia, desemnat prin procura speciala, si casa teritoriala de pensii din raza teritoriala de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate sau, dupa caz, a mandatarului.

Contributia de asigurari sociale datorata, se calculeaza prin aplicarea asupra bazei lunare de calcul, care are cel putin valoarea unui salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, a cotei contributiei de asigurari sociale, corespunzatoare conditiilor normale de munca, astfel:

· Pentru anul 2005(octombrie – decembrie), se va datora o contributie de asigurari sociale de 31,5% aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 310 lei;

· Pentru anul 2006, se va datora o contributie de asigurari sociale de 29,15% aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 330 lei;

· Pentru anul 2007, se va datora o contributie de asigurari sociale de 29, % aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 390 lei;

· Pentru perioada ianuarie – septembrie 2008, inclusiv, se va datora o contributie de asigurari sociale de 29% aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 500 lei;

· Pentru perioada octombrie - noiembrie 2008, inclusiv, se va datora o contributie de asigurari sociale de 29,% aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 540 lei;

· Pentru decembrie 2008, se va datora o contributie de asigurari sociale de 27,5% aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 540 lei;

· Pentru ianuarie 2009, se va datora o contributie de asigurari sociale de 28% aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 600 lei;

· Pentru perioada februarie – decembrie 2009, inclusiv, se va datora o contributie de asigurari sociale de 31,3% aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 600 lei;

· Pentru anul 2010, se va datora o contributie de asigurari sociale de 31,3% aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 600 lei.

!! Plata contributiei de asigurari sociale se efectueaza intr-o singura transa sau esalonat, dar nu mai tarziu de data de 31 decembrie 2010.

Aceste perioade pentru care se efectueaza plata contributiei sociale sunt considerate stagii de cotizare doar in sistemul public de pensii

:luck:
Daca tatal dvs. are calitatea de pensionar, nu poate incheia un contract de asigurare sociala.
Art.1 – (1) Persoanele care nu au calitatea de pensionari pot solicita asigurarea pentru pensie, prin plata contribuţiei de asigurări sociale, pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

[ link extern ]