Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Blocare cont bancar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Blocare cont bancar

Buna seara!
Am si eu o intrebare . Fiscul iti blocheaza contul daca ai datorii pana in 5000RON?
De cand este infiintata societatea am platit toate darile catre stat la zi ( TVA, IMPOZIT , etc.), In prima luna a acestui an , treaba a mers mai prost si nu am avut cum sa achit pana in 25 ianuarie toti banii care ii datoram statului (6000RON), plata s-a facut doar partial.
Va multumesc anticipat pentru un eventual raspun!
Fiscul nu poate boca un cont asa...de capul lui!
Exista in acest sens vreun titlu executoriu? Daca nu...
Am primit doar o somatie , prin care ma informeaza ca mi-au dat termen de inca 15 zile pana la achitarea sumei ramase restanta ,si anume(3200 RON), dupa care, daca nu imi achit aceasta datorie se va proceda la continuarea masurilor de executare silita.
Va multumesc pentru raspuns.
In conformitate cu Codul de procedura fiscala trebuies urmati toti pasii - instiintare de plata trimiterea somatiei si titlurilor executorii apoi executarea prin blocarea conturilor. sechestrul bunurilor etc. Fii vigilenta totusi.
Multumesc mult pentru timpul acordat!