Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii greseala contabilului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

greseala contabilului

buna ziua ma numesc mihaela si am si eu o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv si am nevoie de niste sfaturi.Lucrez in invatamant am salariu de 590 lei acum o saptamana m-am trezit cu suma de 1300 lei in cont eu i-am scos deorece trebuia sa primesc cam aceiasi suma de la ultimul loc de munca. Dar am aflat astazi ca a fost greseala contabilului de la scoala la care lucrez si acesta nu isi recunoaste ca fiind greseala lui ba mai mult ma acuza pe mine ca am cheltuit niste bani care nu imi apartineau si ma informat ca o sa-mi opreasca salariul pe urmatoarele 2 luni pentru a putea recupera bani si eu nu o sa am ce manca 2 luni.Este legal ce doreste el sa faca?Eu nu sunt impotriva restituiri banilor dar as vrea sa platesc intre 100-150 lei pe luna deoarece as muri de foame daca mil opreste pe tot.Va rog sunt intr-o situatie disperata ajutati-ma intr-un fel:((:sorry:
va rog un raspuns urgent altfel o sa raman fara nici un ban luna aceasta pentru a pune ceva pe masa
Ati luat acei bani fara drept.
Ati putea raspunde si penal daca va face plangere penala.
Incercati sa va pastrati banii si sa ii economisiti.
Nu se poate ce vreti dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
nu compenseaza cu ce aveti dvs.de primit?pentru ca atunci va opreste acei bani,va intocmeste dispozie de incasare si se rezolva problema.
Nu are cum sa va opreasca tot salariul ... in cazul in care va face asa ceva, va puteti adresa instantei de judecata.
De asemenea, puteti formula plangere penala impotriva contabilului pentru abuz in serviciu.
Legal nu ii poate opri banii dar ea este datoare sa ii restituie de indata.
Problema este ca in caz de plangere penala facuta de societate sau de contabil ar avea probleme penale...
Deci, ii poate restitui de bunavoie si nesilita de nimeni...:)