Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... spargere casa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

spargere casa

Buna ziua
Acum 2 saptamani unui prieten i s-a spart casa de vacanta si i s-au furat bunuri in valoare de 2000lei. De atunci politistii inca nu stiu cine-s hotii cu toate ca s-au luat amprente, au venit si cu un caine lup care s-a dus fix la poarta unui vecin recunoscut ca hot in localitate. Amicul meu este convins ca seful de post stie deja cine este/sunt infractorul/infractorii dar il/ii apara #-o
Intrebare mea este: unde se poate adresa prietenul meu astfel incat cazul sa fie preluat de alti politisti intr-adevar competenti? ..ma gandesc ca daca tot sta si asteapta ca seful de post "sa-si faca treaba" hotii vand tot si pe urma nimeni nu mai poate da de urma bunurilor furate... si asa au trecut cam multe zile:stunned:

Si inca o intrebare care v-as pune-o: in cazul in care hotii nu-s gasiti, amicul meu poate da in judecata politia ca nu a gasit infractoru?....era de datoria lor sa-l gaseasca mai ales ca fapta nu s-a petrecut intr-un oras mare ci intr-o comuna amarata:((
2 sapt este f scurt tp, prietenul dvs sa se astepte la cel putin 1 an de cercetari si abia dupa aceea la judec cauzei , inca aprox 1, si abia dupa aceea la o condamnare,
in ceea ce priv schimbarea politistilor slabe sanse, doar dc dovediti taraganarea dosarului de catre ac,
iar pt darea in judec a politiei, nu aveti nici o sansa, oblig lor este de a incerca si prinde faptuitorii, insa dc nu sunt de gasit at judecarea lor se va face si in lipsa la fel si condamnarea, asta in cazul in care se stiu numele hotilor, dc nu dos ramane ani de zile la pol pt cercetari si inxcercarea gasirii lor, si in cel din urma caz se claseaza dosarul ,
politia nu raspunde dc nu prinde faptuitorii

success
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat
Apoi , cercetarile pot dura .Daca credeti ca cercetarile se tergiverseaza , sesizati procurorul de caz . Insa , cercetarea la fata locului cu siguranta a fost efectuata de echipa criminalistica teritoriala . In lipsa indiciilor concludente , nimeni nu poate fi acuzat de furtul pricinuit , iar politia nu va fi angajata sa raspunda ptr pagubele cauzate de hoti sau datorita faptului ca nu sunt suficiente probe pentru identificarea autorului si retinerea acestora .
va multumesc pt raspunsuri
sunt de acord cu dvs ...cercetarile intr-adevar pot dura mai mult cand furtul s-a produs intr-un oras mare, dar atata timp cat furtul s-a produs intr-o comuna amarata de ce ar trebui sa dureze atat, mai ales ca baietii de la criminalistica au venit cu un caine care s-a dus direct la un vecin care a mai fost prins de n ori furand si cu care amicul meu se tot certa ......si intrebarea care se pune este de ce nici macar acum, a doua saptamana politistii nu s-au obosit sa ia mandat de la procuror sa-l perchezitioneze pe respectivul?...aceasta nu-i o dovada clara ca politistul apara hotul?

la varianta sesizarii procurorului s-a gandit si prietenul meu ....chiar a vrut sa faca acest pas numai ca procurorul cazului este prieten de familie (unii zic ca sunt chiar neamuri) chiar cu cel care face cercetari, cu seful de post......in ac situatie nu cred ca sesizarea lui va avea vreun rezultat :(

in aceasta situatie cine ar trebui sesizat?....seful politiei judetului, un procuror ierarhic superior??:((

In situatia in care detineti probe indubitabile prin care puteti sustine eventualele relatii de rudenie intre procurorul responsabil si faptuitor,aveti dreptul legal sa sesizati oficial prim procurorul parchetului responsabil in cercetare
diana ramona a scris:

Apoi , cercetarile pot dura .Daca credeti ca cercetarile se tergiverseaza , sesizati procurorul de caz . Insa , cercetarea la fata locului cu siguranta a fost efectuata de echipa criminalistica teritoriala . In lipsa indiciilor concludente , nimeni nu poate fi acuzat de furtul pricinuit , iar politia nu va fi angajata sa raspunda ptr pagubele cauzate de hoti sau datorita faptului ca nu sunt suficiente probe pentru identificarea autorului si retinerea acestora .

pai si cum pot afla numele procurorului de caz atata timp cat politistul nu vrea sa zica cine e procurorul, motivand ca nu are voie sa zica numele procurorului in timpul cercetarilor, e secret?

o mica precizare...respectivul politist sustine ca procurorul cazului nu este cel despre care am zis eu mai sus banuit ca ar fi prieten de familie
laur81, utilizator