Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii sociale

Exista o prevedere care sa ma oblige sa calculez, sa retin si sa virez contributiile sociale in cotele stabilite conform legislatiei in vigoare la data platii? Intreb acest lucru sa pot elucida o problema ridicat de un auditor. Pentru o activitate desfasurata in ultimile 3 luni ale unui an (octombrie-decembrie) s-a efectuat plata odata cu inchiderea lunii ianuarie a anului urmator. Contributiile s-au calculat asa cum erau prevzute pentru luna in curs, respectiv in ianuarie, dar erau diferite fata de cele ale lunilor octombrie-decembrie ale anului precedent. Cum este corect? Multumesc
Contributiile trebuiau calculate cu cotele din lunile oct,nov,dec.presupun ca este vorba de dec.2008 si ian 2009,corect?
Plati efectuate la inchiderea lunii ianuarie, deci in februarie 2008, pentru activitati pontate in lunile octombrie-decenbrie 2007. Multumesc din nou pentru raspuns.