Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

va rog cu respect sa ma lamuriti in urmatoarea problema: eram in somaj in momentul in care am gasit de lucru la o societate cu contract pe perioada determinata. de 6 luni ..timpul a trecut perioada sa terminat, si contractul nu a mai fost prelungit, cartea de munca raminind in continuare la soc, respectiva. Intrebare:: daca pot beneficia in continuare de somaj si cum trebuie sa procedez in aceasta situatie. VA MULTUMESC
1. Daca in timp ce erati in somaj ati incheiat un CIM pe perioada determinata, sub 12 luni, atunci se suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea CIM.
2. Mergeti la AFOFM cu decizia de incetare a CIM si cu carnetul de munca si veti relua indemnizatia de somaj, in continuare, pana la expirarea perioadei initiale desomaj.
3. Carnetul de munca il luati de la angajator sau de la ITM, vedeti unde sunt tinute.
dar daca contractul de munca a incetat in baza art. 55 lit b? se mai poate relua somajul?
1. Un CIM pe perioada determinata inceteaza, de drept, la data expirarii sale, conform art.56j din Codul muncii.
2. Daca incetati acest CIM din motive imputabile dvs., inainte de expirarea sa, atunci nu veti mai beneficia de indemnizatia de somaj.
3. Incetarea CIM cu art.55b din Codul muncii va este imputabila dvs.