Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare ii si administrator sc
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare ii si administrator sc

pot infiinta o ii in nume propriu daca mai sunt si administrator la o sc ??
Da
Puteti infiinta fara probleme. SRL-ul este reglementat de Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, are personalitate juridica, pe cand II este o entitate fara personalitate juridica reglementata de OUG 44/2008.
pot infiinta o ii in nume propriu daca mai sunt si administrator la o sc ??

Desigur, nu au nicio legatura una cu alta, II-urile cu SRL-urile.

Alberto Kurtyan
O persoana care este asociat unic si administrator la un SRL poate sa-si infiinteze o intreprindere individuala in domeniul consultantei de sisteme de management ISO, el fiind consultant in acest domeniu? Aceasta II trebuie sa aiba denumirea lui? Poate fi platitor de TVA? Poate angaja cu contract de munca contabila?

Multumesc!
Raspunsul este in ordine: da, da, da, da. SUCCES!