Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum fac reabilitarea ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum fac reabilitarea ?

Am fost condamnat la 3 ani inchisoare pemtru art.208~209,in anul 1998 am executa pedeapsa elberinduma conditionat.Mam reintegrat in societate creindumi o fam,loc munca.si un comportament adegvat civilizat.cum fac pentru a nu mai avea cazier juridic ?Va rog sa ma ajutati!va mulumesc!=D>
Nu opereaza reabilitarea de drept in cazul dvs., ci reabilitarea judecatoreasca.Trebuie sa faceti o cerere de reabilitare la instanta care a pronuntat hotararea de condamnare sau la instanta unde aveti domiciliul, cerere la care atasati toate dovezile reintegrarii dvs. in societate, a bunei purtari, a locurilor de munca pe care le-ati avut de la liberare, etc.
in ce perioada ati executat pedeapsa ?
conform art 135 lit a si art 136 cod penal in cazul dvs puteti face reabilitarea dupa 5 ani si 6 luni de la data cand a expirat pedeapsa in termen si nu de cand v-ati liberat conditionat.
succes
Pentru a fi admisa cererea de reabilitare judecatoreasca este necesar:
-sa se fi implinit termenul de 5 ani si 6 luni de la data executarii principale,
-cel condamnat sa nu fi suferit o noua in intervalul de 5 ani si 6 luni,
-cel condamnat sa faca dovada ca isi are asigurata existenta din munca si mijloace oneste,
-a avut o conduita buna,
-a achitat in intregime cheltuielile judiciare,
-a achitat despagubirile civile la plata carora a fost obligat, afara de cazul in care partea vatamata a renuntat la aceste despagubiri.
Sunt necesare astfel :
-hotararea de condamnare legalizata, iar daca s-a uzat de ambele cai de atac si aceste hotarari legalizate,
-bilet de iesire din penitenciar,
-chitante de plata a cheltuielilor judiciare,
-dovezi achitare despagubiri civile ( daca ati fost obligat),
- adverinta de venit de la locul de munca,
-caracterizare de la locul de munca.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat