avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum fac reabilitarea ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum fac reabilitarea ?

Am fost condamnat la 3 ani inchisoare pemtru art.208~209,in anul 1998 am executa pedeapsa elberinduma conditionat.Mam reintegrat in societate creindumi o fam,loc munca.si un comportament adegvat civilizat.cum fac pentru a nu mai avea cazier juridic ?Va rog sa ma ajutati!va mulumesc!=D>
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 00:26, 4 Noiembrie 2010
Nu opereaza reabilitarea de drept in cazul dvs., ci reabilitarea judecatoreasca.Trebuie sa faceti o cerere de reabilitare la instanta care a pronuntat hotararea de condamnare sau la instanta unde aveti domiciliul, cerere la care atasati toate dovezile reintegrarii dvs. in societate, a bunei purtari, a locurilor de munca pe care le-ati avut de la liberare, etc.
in ce perioada ati executat pedeapsa ?
conform art 135 lit a si art 136 cod penal in cazul dvs puteti face reabilitarea dupa 5 ani si 6 luni de la data cand a expirat pedeapsa in termen si nu de cand v-ati liberat conditionat.
succes
Pentru a fi admisa cererea de reabilitare judecatoreasca este necesar:
-sa se fi implinit termenul de 5 ani si 6 luni de la data executarii principale,
-cel condamnat sa nu fi suferit o noua in intervalul de 5 ani si 6 luni,
-cel condamnat sa faca dovada ca isi are asigurata existenta din munca si mijloace oneste,
-a avut o conduita buna,
-a achitat in intregime cheltuielile judiciare,
-a achitat despagubirile civile la plata carora a fost obligat, afara de cazul in care partea vatamata a renuntat la aceste despagubiri.
Sunt necesare astfel :
-hotararea de condamnare legalizata, iar daca s-a uzat de ambele cai de atac si aceste hotarari legalizate,
-bilet de iesire din penitenciar,
-chitante de plata a cheltuielilor judiciare,
-dovezi achitare despagubiri civile ( daca ati fost obligat),
- adverinta de venit de la locul de munca,
-caracterizare de la locul de munca.

Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot depune cerere pentru reabilitarea judecatoreasca? ContSters94352 ContSters94352 am fost condamnat in \'\'98 la 7 ani inchisoare,am executat pina in 2003 luna iulie,cind am fost pus in libertate conditionat pentru buna purtare! cind pot ... (vezi toată discuția)
Ajutati-ma sa ma reabilitez ! adonisalexandru adonisalexandru In anul 1993 am fost condamnat la 1 an si 6 luni pt. conducere in stare de ebrietate si fara permis din care am executat 9 luni. As vrea sa ma reabilitez dar ... (vezi toată discuția)
Reabilitare judiciara ContSters111434 ContSters111434 In ianuarie 2002 am fost arestat si condamnat la un an si sase luni,pedeapsa cu executare,fiind pus in libertate in martie 2003!De curand,luna aceasta,am avut ... (vezi toată discuția)