Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare,taxe si alte cheltuieli
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare,taxe si alte cheltuieli

Am mostenit o casa .Am facut proces de iesire din indiviziune,am despagubit partile.Acum asteptam sa iasa intabularea.Intrebarea mea este:ce taxe trebuiesc platite la notar de catre mine vanzatorul?Fiind vorba de mostenire,se mai plateste taxa pe venit?Va multumesc,si astept urgent raspunsurile voastre.
O să plătiţi un impozit ce se va calcula la valoarea declarată în actul prin care se face transferul dreptului de proprietate. Dacă valoarea declarată e mai mică decât valoarea orientativă stabilită prin expertiza notarială impozitul se va calcula la valoarea din expertiză. Nu are importanţă modul în care aţi dobândit dumneavoastră. Nu veţi fi impozitat dacă transmiteţi dreptul de proprietate cu titlu de donaţie către rude şi afini până la gradul III inclusiv sau către soţ/soţie.
MULTUMESC PTR.RASPUNS.DAR CE PROCENT DIN VALOARE AR TREBUI PLATIT?MOSTENIREA E DOBANDITA DIN ANUL 1985.