avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl suspendat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl suspendat

buna ziua,
as dori sa stiu daca un SRL are activitatea suspendata ce obligatii mai are fata de creditori?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 15:53, 4 Noiembrie 2010
Suspendarea activitatii societatii , nu stinge , nici nu suspenda obligatiile contractuale catre creditori.
Chiar daca societatea are activitatea suspendata, creditorii, in conditiile Legii nr. 85/2006 pot cere deschiderea procedurii de insolventa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stare de insolvabilitate marss marss Sunt asociat unic la un SRL care nu mai desfasoara nici o activitate de 5 ani si care nu a mai platit nici o obigatie la finante.Nu am putut suspenda firma ... (vezi toată discuția)
Model cerere deschiderea procedurii insolventei de catre creditor ContSters40598 ContSters40598 Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu un model orientativ pt. o cerere de deschidere a procedurii insolventei formulata de catre creditor. Ma intereseaza mai ... (vezi toată discuția)
Cerere deschidere procedura de insolventa ulterioara sentintei de dizolvare a societatii insa anterioara radierii av.danabuzgau av.danabuzgau BUNA SEARA Am nevoie si eu de un sfat.... in speta este vorba despre o societate SRL cu privire la care prin Sentinta s -a dispus dizolvarea societatii ... (vezi toată discuția)