Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

Buna seara,

cum se poate rezolva urmatoarea situatie:

actele aditionale ale angajatilor au fost numerotate gen Ionescu are act ad nr. 1/01.01.2010, la 2 zile un alt angajat Popescu semneaza act aditional nr. 2/03.01.2010, si tot asa, fiecare angajat fiind la primul act aditional....ajungandu-se la un numar fabulos gen act aditional 500/ data....deci, aceste numere nu s-au dat consecutiv pentru un sigur dosar de personal.
Pe de alta parte, numerele pe actele aditionale sunt numerele de inregistrare date de ITM cand s-au luat CIM-urile in evidenta si numarul la rand din REVISAL....

Ce se poate face? Se poate face un PV de constatare a erorilor si decizie cum sa se procedeze de acum inainte?

Multumesc.
1. Singura logica este ca se dau unul dupa altul, dar nu din registru oficial sau altul privat al departamentului. Mie mi se pare normal sa se dea in ordine cronologica la fiecare angajat, dat fiind ca actele aditionale sunt aditionale la un singur contract individualizat clar. Inteleg ca ambele forme sunt acceptate?

2. Este undeva reglementat dpdv legal ce numar se pune pe CIM? Va intreb asta pentru ca nu vad de ce Revisalul mai arata un numar cand se inregistreaza CIM-ul....
Cat de gresit este daca pe actul aditional, se da numarul CIM-ului, asa cum a fost furnizat de program la data inregistrarii CIM-ului in program?

3. As mai avea o intrebare: daca cartile de munca se tin la angajator, ce numar de CIM se trece in cartea de munca? Tot al ITM-ului?

suciu_diana, utilizator
1. daca sunteti foarte bine organizata atunci e ok cum spuneti.
2. Aici e clar. Dumneavoastra sunteti obligata sa integistrati CIM-ul in revisal cu o zi inainte sa angajati omul. Logic ca nu aveti un numar itm ca nu ati dus contractul. Singura solutie e sa dati un numar inter la contract ca sa il puteti inregistra in revisal. Ulterior duceti contractk la itm si ei ii vor da numarul de la ei. Reveniti in revisal si treceti si acest numar. V-am mai repetat ca sa nu existe discutii treceti ambele numere. referitor la intrebarea d-stra nu e gresit deoarece numarul cim este doar o "cheie de verificare", ai exista un nume al salariatului , un cnp............
3. Ar fi de preferat al ITM-ului pentru ca aveti timp sa ridicati de la ITM contractul pana ce o sa il treceti in cartea de munca.
Imi cer scuze ca par insistenta, dar as dori sa fiu sigura ca am inteles corect raspunsul la punctul 2.
Din cate am inteles dvs. va referiti la cum trebuie sa fie numarul de pe un CIM, insa eu ma refeream la numarul de pe actul aditional.
Deci, pe actul aditional avem asa:
"Act aditional nr.... / din data....." - aici am lamurit ca se poate ordine cronologica la fiecare angajat, cu conditia unei organizari bune

"la contract individual nr.... / din data..." - aici se trece numarul ITM, din mai multe cifre sau numarul CIM dat de Revisal, cand acesta a fost inregistrat la angajarea persoanei? cat de gresit este daca s-a dat numarul CIM-ului?

"inregistrat in registrul de evidenta al salariatilor nr.../ din data" - aici daca nu se trece nimic e gresit?

Va multumesc.
PS - va rog sa nu ma intelegeti gresit, imi sunteti de mare ajutor, doar ca vreau sa fiu sigura ca inteleg si imi cer scuze daca explicatiile mele nu sunt destul de cuprinzatoare

No problem, suntem aici sa incercam sa ajutam.

Unde ati ingrosat e lamurit exact cum ati inteles.
Legat de mumar contract daca ati trecut pe cel din revisal nu e nici o problema, dar indicat e sa le treceti pe ambele cum spuneam mai devreme, adica si numar ITM si numar din revisal.

referitor la : "inregistrat in registrul de evidenta al salariatilor nr.../ din data" - aici daca nu se trece nimic e gresit?
aici nu se mai trece nimic deparece se referea la registrul salariatilor cel tip caiet care era inaintea revisalului.
ContSters145137, utilizator
Mii de multumiri=D>.

In sfarsit ;) am priceput.