avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... MICA REFORMA ???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

MICA REFORMA ???

BUNA SEARA. FITI AMABILI, AS DORI SA STIU DACA MICA REFORMA AJUTA CU CEVA PERSOANELE CU O CONDAMNARE DEFINITIVA, AFLATE DEJA IN DETENTIE? SE POATE SCHIMBA CEVA IN BINE PT. ACESTE PERSOANE, CARE SUNT LIPSITE DE LIBERTATE??? DACA CER REDESCHIDEREA DOSARULUI PT. UN MOTIV,SAU ALTUL, AR PUTEA REUSII??? MULTUMESC FRUMOS.=D>
Cel mai recent răspuns: yulya_73 , utilizator 17:30, 7 Noiembrie 2010
Redeschiderea dosarului, revizuirea nu poate avea loc decit pentru motive strict prevazute de lege si nu s-a mai adaugat nimic in acest sens. Singua imbunatatire de ultima ora este modificarea Regulamentului de executare a pedepsei care aduce o serie de avantaje
si noi asteptam acelasi lucru cu noul cod de procedura penala ....dar va mai dura nu se stie daca va intra pana in 2012-2013 astep si eu cu nerabdare ,va beneficia sa execute cu 6 luni la an arest domiciliar dar iti spun ca nu va fii curand ca nu s-a votat inca lege nu se mai vb nimik de ea ...
Va multumesc pt. raspunsuri. Dupa cate vad sunt foatre multe persoane in situati similare cu a mea, care asteapta acelasi lucru. Dar ce putem face? Decat sa asteptam sa se intample. Pacat de cei care au probleme si sunt privati de libertate, mai ales nevinovati, nimeni nu se gandeste prin ce trec ei si familiile lor. Fiecare cu norocul sau...#-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legala ridicarea pentru executarea pedepsei cu o copie a mandatului ? - contestatia deciziei Vioricamiron Vioricamiron Buna seara. Cumnatul meu a primit pedeapsa cu inchisoare cu executare pentru inselaciune, fapta fiind comisa in timp ce se afla in perioada de executare a unei ... (vezi toată discuția)
Inchisa fara motivare ContSters214493 ContSters214493 buna ziua ,as vrea sa cer un sfat unui avocat in ce priveste o acuzatie de omor .O persoana pe care o cunosc foarte bine a fost acuzata acum cativa ani de ... (vezi toată discuția)
Legea privind accelerarea proceselor gabytza84 gabytza84 poate cineva sa imi spuna daca MICA REFORMA IN JUSTITIE aduce ceva beneficii persoanelor aflate deja in privare de libertate,li se poate reduce din ... (vezi toată discuția)