Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... concurs grefier
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

concurs grefier

As vrea sa stiu in ce consta proba eliminatorie de verificare a cunostintelor pe calculator pentru a participa la un concurs de grefier la parchet si in ce consta activitatea grefierului la parchet .
Astept si eu un raspuns urgent avand in vedere ca sapt. viitoare voi participa la un concurs pentru un post de grefier la parchet si nu am terminat SNG-ul.
Astept orice informatie , lamuriri si sfaturi de la voi referitor la desfasurarea examenului .:-/
Grefierii care îsi desfasoara activitatea în cadrul parchetelor, cele mai importante atributii se refera la:
• în cadrul compartimentului registratura, înregistrarea corespondentei adresate parchetelor, a sesizarilor penale si a celorlalte plângeri, cereri, sesizari si memorii ale cetatenilor;
• înregistrarea, predarea ori expedierea lucrarilor potrivit rezolutiei, dupa efectuarea mentiunilor de scadere si de închidere a pozitiilor;
• redactarea actelor procedurale si procesuale precum si a situatiilor dispuse în dosar, de netrimitere si de trimitere în judecata;
• orice alte activitati în completarea activitatii desfasurate de procuror (citatii, etc.)