Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare cerere program vizitare minor, in timpul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare cerere program vizitare minor, in timpul procesului

Buna ziua! Sunt la al treilea termen in procesul de program vizitare minor, si doresc sa schimb cererea initiala, in sensul de a cere un program de vizita mai mare, deoarece fosta sotie a inceput lucrul, si nu mai dedica copilului acelasi timp. Mentionez ca, copilul are 4 ani si nu merge inca la gradinita din cauza unor probleme medicale(astm bronsic),
-----------------------------------------------------------------------
nu se poate deschide alta actiune, si contopi dosarele?
singurbn, utilizator
daca s/a intrat in dezbateri pe fond nu mai puteti modifica cererea...dar puteti ajunge la un acord cu sotia
Incercati ca la urmatorul termen sa formulati o precizare la actiune, prin care solicitati acest aspect, fara insa a solicita termen pentru aceasta.
Ca temei juridic, invocati prevederile art. 132 alin. 2 pct. 2 Cod pr.civ.
Art. 132
La prima zi de infatisare instanta va putea da reclamantului un termen pentru intregirea sau modificarea cererii precum si pentru a propune noi dovezi. In acest caz, instanta dispune amanarea pricinii si comunicarea cererii modificate paratului, in vederea facerii intampinarii.
Cererea nu se socoteste modificata si nu se va da termen, ci se vor trece in incheierea de sedinta declaratiile verbale facute in instanta:
1. cand se indreapta greselile materiale din cuprinsul cererii;
2. cand reclamantul mareste sau micsoreaza catimea obiectului cererii;
3. cand cere valoarea obiectului pierdut sau pierit;
4. cand inlocuieste cererea in constatare printr-o cerere pentru realizarea dreptului sau dimpotriva, in cazul in care cererea in constatare poate fi primita.

Probabil ca sunteti inca in faza de probatorii.
Art. 134
Este socotita ca prima zi de infatisare aceea in care partile, legal citate, pot pune concluzii.

Marcel Mihalache, Avocat