Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Opriri permanente din salariu Motiv de demisie fara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Opriri permanente din salariu Motiv de demisie fara preaviz ?

Lucrez la o firma unde penalizarile au devenit un lucru normal la fiecare salariu ele nu sunt nici`o data mai mici de 50 lei .
Ultima pe care am primit`o fiind in valoare de 1000 lei motivand o greseala de servici ,salariul fiind de 800 lei banii in mana ,
as dorii sa stiu si eu daca firma imi poate imputa ata aceeasta suma cat si o penalizare normala de 50 lei la salariu si cu ce drept mai ales !

Am uitat sa mentionez ca firma :
1.NU da fluturasii de serviciu salariu este scris pe o hartiuta pe care trebuie sa o semnam ,
2.Suntem obligati sa facem si serviciul de noapte de 13ore{20-09} dupa serviciul de 8 pe zii {09-06} daca refuzam sa efectuam orele de noapte suntem penalizati cu 50 lei
3.Suntem obligati sa venim la servici si sambata si duminica 1 saptamana cu 1 saptamana libera
4.Nu am primit nici o copie dupa contractul de munca

Va multumesc anticipat pentru raspuns !!!
GeorDanny, utilizator
Si va mai duceti si azi la munca ori deja le-ati trimis demisia (fara preaviz)?
Da merg si astazi la munca dar in aceelasi timp merg si la interviu la o alta firma , sa vedem ce conditi imi ofera acolo , sper eu mai bune decat aici .
Ideea este urmatoarea :
As dorii ca o data cu plecarea mea sa pot face ceva "pentru firma actuala" sa nu mai faca ce a facut si pana acum , nu stiu un control ceva , sa le fac o reclamatie , poate schimb ceva pentru colegii mei care raman in continuare si care cred ca "imputarea unei sume din salariu este un lucru normal"
In ce conditii legale pot sa le inmanez demisia fara preaviz ?

Asadar astept un sfat o parere orice este bine venit.

Multumesc!
GeorDanny, utilizator
Inteleg ca retinerile din salariu s-au facut invocandu-se "greseli de serviciu" (deci o abatere disciplinara). Conform art. Art. 264.(1) din Codul Muncii, singurele sanctiuni disciplinare pe care le poate angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt: (a) avertismentul scris; (b) suspendarea CIM pentru o perioada ce nu poate depasi 10 zile lucratoare; (c) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru cel mult 60 de zile; (d) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%; (e) reducerea salariului de bazi si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni, cu 5-10%; (f) desfacerea disciplinara a CIM.
In consecinta, retineri din salariu nu pot fi efectuate cu titlu de sanctiune disciplinara. Mai mult, nici o sanctiune disciplinara nu poate fi decisa fara o cercetare disciplinara prealabila.
Pe de alta parte, retineri din salariu se pot face dar cu titlu de daune (pentru prejudicii pe care le-ati fi provocat angajatorului) si numai in conditiile art. 164(2) din Codul Muncii, astfel: retinerile cu titlul de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Pare deci ca angajatorul dvs incalca legea si abuzeaza din plin si de lipsa dvs (si a colegilor dvs) de reactie. Ce se poate face? In ceea ce priveste o posibila reclamatie la Inspectoratul Teritorial de Munca, puteti incerca, insa (1) nu va garantez ca va avea vreun rezultat, avand in vedere ca - din experienta proprie si cea a altor colegi - inspectorii de la ITM adesea sunt "co-interesati" (daca intelegeti ce vreau sa spun) de catre angajatori ca sa nu gaseasca nici un fel de nereguli si (2) o reclamatie nu va avea ca efect restituirea sumelor retinute ilegal de catre angajatorul dvs. O alta cale, desigur, este de a va da in judecata angajatorul, solicitand restituirea sumelor datorate (trebuie insa sa va ganditi la probatoriu, avand in vedere ca se pare ca nu aveti nici o dovada (a) ca vi s-a inregistrat CIM la ITM (si aici ar fi bine sa va ganditi si sa cercetati cu toata seriozitatea acest aspect, avand in vedere ca este foarte posibil ca angajatorul dvs - vazand atitudinea sa fata de lege, asa cum reiese din descrierea cazului dvs - sa nu fi inregistrat CIM la ITM si sa nu fi platit contributiile obligatorii la pensie, sanatate, somaj etc etc); (b) nu aveti din cate inteleg nici macar o copie persoanala a CIM; (c) nu aveti nici fluturasele de salarii etc). Pe de alta parte nici angajatorul nu are nici o dovada ca v-a platit si ati primit suma reala (si pe langa sarcina probei care in general in litigiile de munca incumba angajatorului, tot angajatorul va trebui sa faca proba platii corespunzatoare a salariului, avand in vedere ca dvs nu puteti fi obligat sa faceti proba unui fapt negativ - acela ca NU ati primit tot salariul). Va doresc mult noroc!

GeorDanny a scris:

Lucrez la o firma unde penalizarile au devenit un lucru normal la fiecare salariu ele nu sunt nici`o data mai mici de 50 lei .
Ultima pe care am primit`o fiind in valoare de 1000 lei motivand o greseala de servici ,salariul fiind de 800 lei banii in mana ,
as dorii sa stiu si eu daca firma imi poate imputa ata aceeasta suma cat si o penalizare normala de 50 lei la salariu si cu ce drept mai ales !

Am uitat sa mentionez ca firma :
1.NU da fluturasii de serviciu salariu este scris pe o hartiuta pe care trebuie sa o semnam ,
2.Suntem obligati sa facem si serviciul de noapte de 13ore{20-09} dupa serviciul de 8 pe zii {09-06} daca refuzam sa efectuam orele de noapte suntem penalizati cu 50 lei
3.Suntem obligati sa venim la servici si sambata si duminica 1 saptamana cu 1 saptamana libera
4.Nu am primit nici o copie dupa contractul de munca

Va multumesc anticipat pentru raspuns !!!

Daca nu aveti copie dupa CIM si nici nu semnati un stat de plata cred ca in primul rand trebuie sa va asigurati ca aveti contract de munca legal. Daca banii nu se dau pe card angajatorul ar trebui sa va puna sa semnati un stat ca el sa poata dovedii ca a efectuat plata salariului. Slariul la negru ( sau o parte din el la negru) din care angajatorul opreste cat doreste, ca penalizare, este o practica larga.
Mai intai ar fi bine sa vedeti care este situatia reala si daca sunteti angajata legal.
Parerea mea personala este ca lucrati fara contract de munca.

TEORETIC ati putea verifica acest lucru la ITM in baza Legii privind petitiile.

Pentru imbunatatirea conditiilor de munca la firma respectiva ar trebui ca cineva fie dintre angajati fie dintre fosti angajati sa faca o reclamatie la ITM. (Daca sunt mai multi care depun reclamatie - sansele sunt mai mari)

legea nu prevede modalitatile de incetare a relatiilor de munca dintre angajator si angajat daca contractul de munca nu este inregistrat la ITM.