Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzari apartamente \"vechi\" ,tva ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzari apartamente "vechi" ,tva ?

Buna ziua ,asi dori informatii ,lammuriri la situatia urmatoare:
Pf .neregistrat platitor de TVA,vinde 6 apartamente in anul 2011 .Proces verbal de receptie din anul 2009,de atunci este impunere de impozit ,si platit.
Din cauza actelor ........,acum se incheie la notar act de Vanz.-Cump. , in care nu este specificat Tva ,ci pretul integral al apartamentelor ,fara antecontract.
Cumparatorii dau declaratie pe proprie raspundere ca nu au cumparat apartament din 2009 -2011.apartamentul ca marime si pret se incadreaza la Tva 5%. Cand va fi anuntat ca trebuie sa plateasca Tva ? Cum se calculeaza din pretul integral ?Unde se achita ?
cu respect
...din ce cunosc aceste apartamente receptionate in 2009 pot fi considerate conf cod fiscal vechi si deci exceptate de la tva...insa inainte de a le vinde e bine sa se intocmeasca o adresa catre finante in care sa fie expusa speta pt a nu va trezi ulterior cu neplaceri...
...deci in luna ian.2011 s-au incheiat acte de vanz-cump,in care este trecut pret integral ,cand anunta finantele pe vanzator sa plateasca TVA ? daca vanzatorul nu a incasat separat Tva ? ,
multumesc
?
Din pacate nu va anunta finantele cand sa platiti TVA.
Trebuie sa va inregistrati fiscal Dumneavoastra la finante, de preferat inaite de a incheia contractele. In caz contrar, vi se va adauga TVA la valoarea din contracte si veti fi obligat sa platiti sume astronomice, pe care nu le-ati incasat niciodata, plus penalitati.
Bonus, plangere penala pentru evaziune fiscala.
Atentie!!!!!! Inspectorii fiscali va vor calcula TVA la valoarea din contractele autentice: pret + TVA 24% . La acest TVA se calculeaza penalitati.
"Fiscalizati-va", cereti informatii la finante cu privire la TVA-ul de 5 % si, cel mai important, angajatt-va un contabil care sa va ajute sa deduceti TVA-ul de la materialele de constructii, manopera, autorizatii etc, pentru a diminua cat mai mult TVA-ul final.
Vezi Ordonanţa de urgenţă nr.109/2009 pentru modificarea Codului fiscal.
Multumesc pt.raspuns,maine mergem ,incercam sa ne inregistram ulterior ,am intarziat 2 saptamini

este vorba de apartamente ,cu proces verbal de preluare din 2009

cu respect